Problemem, z którym często spotykają się pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich - Warszawa, jest zabieranie młodych, zdrowych zwierząt z ich naturalnego środowiska.
- Źle pojęta empatia i chęć niesienia pomocy sprawia, że duża część zwierząt, która do nas trafia nigdy nie powinna się tu znaleźć - apelują leśnicy.
Osierocone młode zwierzęta, mimo profesjonalnej pomocy pracowników, mają później problem z powrotem do środowiska naturalnego. W związku z tym, Lasy Miejskie proszą, żeby dobrze zastanowić się, zanim zdecydujemy się na zabranie zwierzaka. I jak przypominają, to że młode zwierzę znajduję się samo w lesie, nie musi oznaczać, że dzieje się z nim coś złego.
Wskazówki od Lasów Miejskich dla mieszkańców:
- Nie należy dotykać, ani zbytnio zbliżać się do takich zwierząt. Pod żadnym pozorem nie należy zabierać ich z lasu.
- Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. saren, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, a wręcz przeciwnie - objaw troski o ich byt.
- To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę.
- Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu, zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników.
- Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia. Jeśli nie jesteśmy pewni jak zachować się w danej sytuacji, należy skontaktować się z odpowiednimi służbami.
Kontakt do odpowiednich służb: Ekopatrol Straży Miejskiej - 986, Lasy Miejskie - 600 020 746 lub 600 020 747.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?