Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawscy licealiści promują ubrania z drugiej ręki. W sobotę odbędzie się wyjątkowy pokaz mody

Sandra Gozdur
pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Elegancko, stylowo i z troską o środowisko – tak młodzieżowa grupa „ Z Liścia” mówi o kupowaniu ubrań z historią. Licealiści podejmują problem tzw. szybkiej, masowej mody i konsumpcjonizmu. Chcą pokazać, że używane ubrania są ekologiczne i oryginalne, dlatego organizują wyjątkowy pokaz mody. Więcej w artykule poniżej.

Kilkoro licealistów stworzyło grupę "Z Liścia", której celem jest wypromowanie świadomości ekologicznej wśród nie tylko rówieśników, ale również dorosłych. W związku z tym, w najbliższą sobotę (20 lutego) grupa organizuje pierwszy pokaz mody "SZEW". I nie w nim nic przypadkowego, SZEW to skrót od "Szybko Zobacz! Eko Wybieg". Wydarzenie będzie można zobaczyć za pomocą mediów społecznościowych - Facebooka i Instagrama. "Z Liścia" odzież otrzymali od organizacji Ubrania do oddania a sama inicjatywa wspierana jest przez miasto Warszawa.

Chcemy zwrócić uwagę na ideę używania odzieży z drugiego obiegu i inne alternatywy pozwalające na bardziej przemyślane zakupy – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. - Świadome wybory pozwalają na ograniczenie liczby ubrań do tych dobrej jakości i służących przez lata oraz zminimalizowanie ich wyrzucania. Dzięki temu rozwijamy wspólną dbałość o środowisko – zużywamy i zatruwamy mniej wody, a do środowiska trafia mniej farb i chemikaliów.

Problem z fast fashion

Sobotni pokaz ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problem fast fashion, czyli masową produkcję tanich ubrań średniej jakości, które po kilkukrotnym założeniu często lądują w koszach na śmieci. A to właśnie ta część przemysłu odpowiada za ogromne zanieczyszczenie wody pitnej. Jak wylicza stołeczny ratusz, by wyprodukować jedną parę dżinsów potrzeba 11 000 litrów czystej słodkiej wody, gdy np. do produkcji 1 bochenka chleba wystarczą 462 litry

- Bliskie są nam założenia gospodarki obiegu zamkniętego, działanie, które naprawdę może zmienić trudną sytuację naszej planety - mówi Maciej Urlich, przedstawiciel grupy „Z Liścia”. - Aktualny model produkcji i konsumpcji odzieży jest bardzo toksyczny dla środowiska naturalnego. Chcemy to zmienić! Każda nitka się liczy! Używane ubrania mogą realizować nasze potrzeby, nie tworząc dodatkowych kosztów środowiskowych.

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Podziemna wystawa i wyjątko...


Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto