Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawscy radni chcą zakupu chirurgicznego robota do Szpitala Bielańskiego. "Mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne operacje"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Stołeczni radni interweniują w sprawie zakupu robota chirurgicznego do Szpitala Bielańskiego.
Stołeczni radni interweniują w sprawie zakupu robota chirurgicznego do Szpitala Bielańskiego. Łukasz Kaczanowski / zdjęcie ilustracyjne
Stołeczni radni interweniują w sprawie zakupu robota chirurgicznego do Szpitala Bielańskiego im. Ks. Jerzego Popiełuszki. Jak tłumaczą, tego typu urządzenia pozwalają na mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne operacje laparoskopowe. - Nabycie robota, pozwoliłoby na zapewnienie mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, najlepszych możliwości leczenia, szczególnie osobom starszym oraz pacjentom z chorobami współistniejącymi. Lekarzom wykonującym zabiegi chirurgicznym robotem medycznym dałoby najwyższy komfort pracy - wskazuje Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy. Czy uda się zakupić sprzęt?

Chirurgiczny robot do Szpitala Bielańskiego

"Żaden z miejskich szpitali warszawskich nie posiada najwyższej klasy sprzętu do przeprowadzania operacji za pomocą chirurgicznego robota medycznego. Choć wiadomo, że pojawienie się tego sprzętu przyczyniło się do ogromnego postępu we współczesnej medycynie" – argumentują stołeczni radni.

Wybór Szpitala Bielańskiego nie jest przypadkowy, gdyż jest to jedna z najważniejszych i największych placówek, świadczących usługi medyczne w całej Warszawie. Takie miejsce "powinno mieć dostęp do najnowocześniejszego sprzętu" – czytamy.

Stołeczni radni interweniują w sprawie zakupu robota chirurgicznego do Szpitala Bielańskiego.

Warszawscy radni chcą zakupu chirurgicznego robota do Szpita...

Radni wspomnieli o tym, że bielańska klinika niebawem ma dodatkowo uruchomić nowoczesne sale operacyjne w nowo wybudowanym skrzydle.

Chirurgiczny robot do Szpitala Bielańskiego. "Mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne operacje"

- Zabiegi wykonywane urządzeniem, którego zrobotyzowane ramiona powstały na wzór ludzkiej ręki usprawniają pracę chirurga, ale co najważniejsze, pozwalają na mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne operacje laparoskopowe. Dzięki mniejszej ingerencji w ciało człowieka zabiegi przeprowadzone robotem minimalizują ryzyko powikłań, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji – wyjaśnia Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Ponadto roboty takie są niezwykle istotne w leczeniu chorób nowotworowych. Urządzenia pozwalają na przeprowadzenie mikrochirurgicznych zabiegów onkologicznych w zakresie ginekologicznym, urologicznym oraz ogólnochirurgicznym.

- Nabycie robota, pozwoliłoby na zapewnienie mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, najlepszych możliwości leczenia, szczególnie osobom starszym oraz pacjentom z chorobami współistniejącymi. Lekarzom wykonującym zabiegi chirurgicznym robotem medycznym dałoby najwyższy komfort pracy – dodaje Malinowska-Grupińska.

Przypomnijmy, że zabiegi w asyście robota da Vinci są wykonywane w Szpitalu św. Anny w Piasecznie koło Warszawy oraz w stołecznym Szpitalu Mazovia, gdzie urządzenia takie jest obecne od 2017 roku. Przykładowo, ceny robotów chirurgicznych Da Vinci wahają się od kilku do kilkunastu milionów złotych, przeciętnie za taki sprzęt trzeba zapłacić od 10 do 14 mln.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto