Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska Gazownia. Poznaj Wolę proletariacką, robotniczą i walczącą

PR / Piotr Wróblewski
Warszawska Gazownia. Poznaj Wolę proletariacką, robotniczą, walczącą
Warszawska Gazownia. Poznaj Wolę proletariacką, robotniczą, walczącą materiały prasowe
Tu rodził się przemysł na przełomie XIX i XX wieku. Miejska Gazownia ma 90 lat. Zabytkowe wnętrza zwiedzimy w niedzielę, 7 czerwca od godz. 12. Wszystko w ramach imprezy poświęconej kulturze Woli.

Na początku XX wieku Wola była najbardziej uprzemysłowioną częścią Warszawy. Fabryki, kominy i maszerujący pracownicy przypominali sceny z filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy. Niestety, ze względu na zniszczenia wojenne większość industrialnych przestrzeni już nie istnieje.

W niedzielę, 7 czerwca, swoje progi otworzy dawna gazownia, zlokalizowana przy ul. Kasprzaka. Tego dnia będziemy mogli zobaczyć nie tylko Muzeum Gazownictwa, ale także tereny, które na co dzień objęte są ścisłym nadzorem, "Wolskie rogatki" to okazja do odwiedzenia budynku, który powstał prawie 130 lat temu. Dodatkowo wydarzenie wiąże się z jubileuszem 90-tej rocznicy powstania przedsiębiorstwa komunalnego o nazwie Gazownia Miejska m. st. Warszawy.


Muzeum Gazowni Warszawskiej, 7 czerwca od godz. 12.00 do godz. 14.00, wstęp wolny


Gazownia, która w 1925 roku stała się własnością gminy miasta Warszawy i od tego czasu otrzymała nazwę "Gazownia Miejska", została zniszczona w 1939 roku i, ponownie, podczas Powstania Warszawskiego. Odbudowano ją po wojnie i uruchomiono 25 czerwca 1945 czyli 70 lat temu. Zakład o dużym znaczeniu dla stolicy pracował do 1978 roku.

W programie wydarzenia przewidziane są m.in. gawędy historyczne, koncerty, elementy teatralne, literackie i taneczne. Będzie można posłuchać historii nie tylko o samym obiekcie, jego zabudowie, ale także o tym jaki wpływ miał na postęp techniczny i rozwój ówczesnej stolicy. Wydarzenie będzie także okazją do poznania kultury i historii Woli. Program współfinansowany jest przez m. st. Warszawę. Gospodarzem programu jest Muzeum Gazownictwa przy ul. Kasprzaka 25.

Program
11.30 - 11.55 spacer po zabytkowym terenie - rys historyczny zabudowy przestrzennej i architektury przemysłowej przełomu XIX i XX wieku,
12.00 - 12.20 powitanie na dziedzińcu Muzeum - koncert kapeli warszawskiej, wolskie piosenki w wykonaniu solistów i aktorów,
12.20 - 12.30 krótki konkurs z nagrodami z wiedzy o Warszawie i dzielnicy Wola dla najmłodszych gości,
12.30 - 12.50 gawęda historyczna o robotniczej Woli, która włączyła się w akcję wymierzoną przeciwko carskiej władzy,
12.50 - 13.20 koncert muzyczny z elementami teatralnymi - literatura, prasa, ulotki - gadka wolska na przykładzie dzieł Stefana Wiecheckiego,
13.20 - 13.40 pokaz pięciu najbardziej charakterystycznych tańców tego okresu: sztajerka, tanga, walczyka, poleczki i gonionego,
13.40 - 14.00 koncert muzyczny grupy artystów pod wezwaniem "Siła z Woli" - konkurs rebusowy z nagrodami dla dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto