Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska komunikacja miejska najlepsza w Polsce? Tak mówią badania. Mówią też, że jest droga

Redakcja
Zdaniem mieszkańców stolicy komunikacja spełnia swoją rolę. ...
Zdaniem mieszkańców stolicy komunikacja spełnia swoją rolę. ... archiwum MMWarszawa
Zdaniem mieszkańców stolicy komunikacja spełnia swoją rolę. Ale jest piekielnie droga.

Według badań ARC Rynek i Opinia, warszawiacy pod każdym względem najwyżej oceniają metro, szczególnie ze względu na jego punktualność oraz częstotliwość kursowania.

Pod względem czystości i komfortu podróżowania dobrze oceniana jest także Szybka Kolej Miejska, która uzyskała jednak najniższą ocenę pod względem częstotliwości kursowania.

Mieszkańcy Warszawy dosyć pozytywnie oceniają tramwaje, szczególnie ich punktualność. Najgorzej oceniane są autobusy, których ocena odpowiada średniej krajowej z pięciu badanych miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto).

Warszawiacy nieco lepiej niż średnia krajowa oceniają częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów oraz ich punktualność. Mieszkańcy wszystkich badanych miast zgodnie przyznają, że bilety na komunikację miejską są za drogie.

Najgorzej w Poznaniu i Wrocławiu

Jak mieszkańcy innych polskich miast oceniają komunikację miejską? Z badań wynika, że według użytkowników komunikacji miejskiej metro, trolejbusy i tramwaje to nasze ulubione środki komunikacji.

Najbardziej pozytywne opinie na temat komunikacji miejskiej w swoim mieście mają mieszkańcy Trójmiasta i Warszawy, najbardziej negatywne zaś Poznania i Wrocławia. Mieszkańcy wszystkich badanych miast zgodni są, że bilety komunikacji miejskiej są za drogie.

Zdecydowanie najwyższe oceny w rankingu środków komunikacji miejskiej zdobyło warszawskie metro, w szczególności za punktualność i częstotliwość kursowania. Na przeciwległym biegunie znalazła się Szybka Kolej Miejska (SKM) działająca w Warszawie i Trójmieście, przy czym mieszkańcy stolicy znacznie lepiej oceniają jej funkcjonowanie (ocena: 3,4) niż mieszkańcy Trójmiasta (ocena: 2,8). W każdym z badanych miast autobusy wypadły gorzej niż tramwaje, zwłaszcza z powodu braku punktualności.

Średnie ocen dla poszczególnych środków komunikacji miejskiej dla pięciu miast: Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław (skala od 1 do 5, przy czym 1 – bardzo źle, 5 – bardzo dobrze)

ARC Rynek i Opinia

Ocena poszczególnych środków komunikacji miejskiej, średnie ocen dla pięciu miast (skala od 1 do 5, przy czym 1 oznacza – bardzo źle, zaś 5 – bardzo dobrze)

ARC Rynek i Opinia

Mieszkańcy wszystkich badanych miast uważają, że ceny biletów komunikacji miejskiej są za wysokie.

Jak ocenia Pan/Pani ceny biletów na komunikację miejską w Pana/Pani mieście? (skala od 1 do 5, przy czym 1 – są adekwatne do jakości, 5 – są zdecydowanie za wysokie)

ARC Rynek i Opinia

Badanie przeprowadzone w dniach 4-7.01.2013 metodą CAWI (on-line) na reprezentatywnej pod względem wieku i płci próbie osób korzystających z komunikacji miejskiej z pięciu miast Polski, próba internautów: Warszawa: N=579, Wrocław: N=343, Kraków: N=343, Trójmiasto: N=444, Poznań: N=349.

Zerknij na najchętniej czytane materiały


Koncerty w WarszawieAero 2: darmowy internetPolska - UkrainaNowa warszawa
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto