Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska Masa Krytyczna powraca. Rowerzyści znów zablokują Warszawę

Redakcja
Warszawska Masa Krytyczna powraca. Rowerzyści znów zablokują Warszawę
Warszawska Masa Krytyczna powraca. Rowerzyści znów zablokują Warszawę Damian Kujawa
W piątek 29 marca na stołeczne ulice powróci Warszawska Masa Krytyczna. Jeśli nie liczyć okolicznościowych przejazdów, będzie to pierwsza impreza rowerzystów od września 2016 roku. Cykliści wracają, ponieważ chcą zwrócić uwagę, że w Śródmieściu nadal nie ma dróg ani pasów rowerowych na wielu ważnych ulicach i zaapelować do władz miasta, żeby ''o ruchu rowerowym pomyśleli kompleksowo w skali całego miasta''. Szczegóły w artykule poniżej.

W piątek (29 marca) na warszawskie ulice powróci Warszawska Masa Krytyczna. Będzie to pierwsza impreza od września 2016 roku - wtedy właśnie Masa Krytyczna zrezygnowała z comiesięcznych przejazdów przez miasto. Jak twierdzili jej przedstawiciele, w ciągu ostatnich lat sytuacja rowerzystów w stolicy znacznie się poprawiła, dlatego Masa postawiła na współpracę z miastem i edukację cyklistów. Zamiast regularnej Masy odbywać się miały wyłącznie tzw. przejazdy okolicznościowe, czyli np. z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Zobaczcie też: Trasy rowerowe, Warszawa. Gdzie wybrać się na przejażdżkę? [PRZEGLĄD]

Do Otwocka dojeżdżamy wedle własnego uznania. Na rower wsiadamy na rynku i ruszamy ulicą Andriollego. Przejeżdżamy około 2,5 km, potem przez skrzyżowanie z ul. Narutowicza do ul. Hrabiego za Medyczną Szkołą Zawodową. 

Nasza droga zamienia się w leśny dukt. Jedziemy 500 metrów i po prawej stronie zobaczymy pozostałości starego, żydowskiego cmentarza. Dalej jedziemy prosto do Karczewa, wjeżdżamy do tego miasta ul. Armii Krajowej.

Przy kościele wybieramy skręt w lewo w ul. Żaboklickiego i dalej przez Janów i Brzezinkę do Łukowca. W Łukowcu szukamy niebieskiego szlaku rowerowego, który biegnie wśród pól, skrajem lasu. Trasa odbija w lewą stronę od głównej drogi. 

Kiedy znajdziemy się już w lesie, jedziemy przez niego ok. 3-4 km. Dojeżdżamy do szerokiej drogi tzw. Drogi Królewskiej i skręcamy w nią w lewo. Jedziemy kilometr i mijamy płytę, czyli Kamień Leśników, wybieramy skręt w prawo w drogę wyłożoną kawałkami czerwonej cegły. Kiedy znów pokonamy kilometr, skręcamy w prawo i docieramy do bunkrów, które warto zwiedzić. Kiedy już skończymy, wracamy do rozwidlenia i dalej jedziemy czarnym szlakiem w lewo. Wracamy nim z powrotem na Drogę Królewską. 

Drogą Królewską dotrzemy do Parku - Baza Torfy i rezerwatu Torfy. Jeśli chcemy zwiedzić rezerwat, musimy liczyć się z dodatkową pętlą o długości 1,5 km. Wracamy na czarny szlak, który doprowadzi nas do mijanego na początku cmentarza. Wracamy do centrum Otwocka ul. Hrabiego i Andriollego. 

Trasa ma ok. 30 km.

Czytaj też: Trasy rowerowe Warszawa. Na dwóch kółkach po stolicy [PRZEGLĄD]

Trasy rowerowe, Warszawa. Gdzie wybrać się na przejażdżkę? [PRZEGLĄD]

Dlaczego Warszawska Masa Krytyczna powraca?

Stowarzyszenie Warszawska Masa Krytyczna chce zwrócić uwagę, że w Śródmieściu nadal nie ma dróg ani pasów rowerowych na wielu ważnych ulicach, w tym na Marszałkowskiej i w Al. Jerozolimskich, choć to właśnie urządzenie infrastruktury powinno być podstawą.

- Według nas obecnie budowana infrastruktura będzie niewystarczająca (minimalne parametry), jeżeli ruch rowerowy wzrośnie, tak jak rośnie od lat. Chcemy uświadamiać, że proste działania są niewystarczające i o ruchu rowerowym trzeba pomyśleć kompleksowo w skali CAŁEGO MIASTA. Nie wystarczy zakupić Veturilo i zrobić szum marketingowy jak jest cudownie - piszą organizatorzy na stronie wydarzenia.

Masa chce również przypomnieć miastu, że jest i będzie ktoś, kto będzie się upominał o prawa rowerzystów. Ponadto w zapowiedzi przejazdu czytamy: ''przypomnimy, że rowerzyści mają nie tylko prawa, ale i obowiązki. Przypomnimy o obowiązkowym oświetleniu roweru, nie rowerzysty. Przypomnimy, że chodniki są dla pieszych, a jeżeli już tam jest rowerzysta to ma udawać, że go tam nie ma''.

rowery

Trasa przejazdu

Rowerzyści wystartują z pl. Zamkowego o godz. 19:00 i pokonają trasę po Śródmieściu, Mokotowie i Muranowie: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, al. Szucha, pl. Unii Lubelskiej, Boya-Żeleńskiego, Waryńskiego, Puławska, Rakowiecka, al. Niepodległości, Chałubińskiego, al. Jana Pawła II, Dzielna, Zamenhofa, Nowolipki, Andersa, pl. Bankowy, Senatorska, pl. Zamkowy. Mapka interaktywna:

Zobacz trasę w Traseo

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto