Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska Syrenka jest chyba wszędzie! Gdzie ją znajdziesz i co ma z nią wspólnego Picasso? [ZDJĘCIA]

Szymon Starnawski, Piotr Wróblewski, STUL
Syrenka na placu Bankowym
Syrenka na placu Bankowym Fot. Szymon Starnawski
Podobno w Warszawie jest ponad 200 Syrenek. Poza najbardziej znanymi na Powiślu (przy moście Świętokrzyskim) i na Starówce, można znaleźć także mniej oczywiste. Nasz fotoreporter znalazł na mieście mnóstwo trochę tajemniczych postaci. Zobaczcie w galerii zdjęć, gdzie spotkacie symbol naszego miasta. W tekście wyjaśniamy historię syrenki a także jej związek ze słynnym malarzem.

Pół-kobieta pół-ryba, a może potwór z ogonem, łapami i skrzydłami? Warszawska Syrenka jest już w stolicy od kilkuset lat. Wiecie skąd się wzięła, jak wyglądała dawniej i co wspólnego ma z nią Pablo Picasso?

Na początku była legenda...
„Nagle z wody wynurzyła się przecudna postać. (…) Miała długie kruczoczarne włosy, pierścieniami spływające na białą, jak z marmuru wyrzeźbioną szyję; szafirowe jej oczy, wzniesione ku pełni, patrzyły dziwnie przejmująco i smutno, a ozdobiona lekkim rumieńcem twarzyczka takim tchnęła czarodziejskim urokiem, że przyglądającym się jej rybakom aż serca zamarły ze wzruszenia.”

To słowa popularnej warszawskiej legendy „Syrena”. Historia o rybakach, którzy uwięzili pół-kobietę, pół-rybę opowiadana jest przez przewodników do dziś. Podobno Syrenka uciekła z niewoli i obiecała, że przez długie lata nie pokaże się w Warszawie. Inna wersja mówi, że przypłynęła z Atlantyku, a z niewoli ocalił ją syn rybaka. W podziękowaniu powiedziała, że pomoże obronić miasto – stąd tarcza i miecz na pomnikach.

Historia Syrenki
Jedno jest pewne, Warszawska Syrenka stała się oficjalnym symbolem miasta, a jej obecny wizerunek został określony przez ustawę z 2002 roku. Oczywiście pierwsze wzmianki dotyczące tej postaci są dużo starsze i sięgają końca XIV wieku. Co ciekawe, najstarszy wizerunek Syrenki znaleziono w... Toruniu. Rada miasta Warszawy 7 kwietnia 1400 roku, odbiła pieczęć miejską z Syrenką na dokumencie przeznaczonym dla rady w Toruniu. Minęło jednak kilkaset lat zanim uznano ją za oficjalny symbol miasta.

W międzyczasie Syrenka wyglądała jak potwór. Jej górna część przypominała ciało mężczyzny, a na dole straszył ogon, dwie duże łapy i skrzydła. Prawdopodobnie inspiracją do jej powstania były starożytne „Fizjologi” lub średniowieczne „Bestariusze” - czyli teksty literackie, w których opisywano magiczne zwierzęta. Syrenka oczywiście z czasem „wypiękniała”. Dodano jej okazały biust, rozpuszczone włosy i charakterystyczny ogon.

Warszawska Syrenka a Pablo Picasso
Kultowa Syrenka, powstała w mieszkaniu na Kole, a namalował ją sam Pablo Picasso. Znany artysta odwiedził Polskę w 1948 roku z okazji Pierwszego Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się we Wrocławiu. W czasie dwutygodniowego pobytu artysta udał się także do Warszawy. Choć mieszkał w hotelu Bristol, wybrał się na odbudowane osiedle na Kole. Zaprojektowali je jego przyjaciele, Helena i Szymon Syrkusowie. Picasso był zafascynowany architekturą i w jednej z pustych wtedy kawalerek namalował węglem wielką Syrenkę z ogromnym biustem.

Rysunek zamiast cieszyć, sprawiał problemy lokatorom, którzy musieli znosić setki wizyt zachwyconych dziełem jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Ciągłe wycieczki tak denerwowały starsze małżeństwo, że postanowili Syrenkę zamalować... W 1953 roku dostali oficjalne pozwolenie, a robotnikom przeznaczonym do wykonania zadania powiedzieli, że to bohomazy szwagra. Tak Warszawa straciła unikatową Syrenkę autorstwa Pabla Picassa. O sprawie przypominała Fundacja Zaczytani, która w Parku nad Balatonem stworzyła ławkę ze słynnym rysunkiem.

Syrenka Pabla Picassa została też odtworzona na ścianie budynku przy ul. Obrońców 28 na 30.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto