Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska turystyka straciła w wyniku pandemii. Stolicę odwiedziło ponad trzy miliony osób mniej

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Stołeczna turystyka straciła w wyniku pandemii. Oto najnowsze dane
Stołeczna turystyka straciła w wyniku pandemii. Oto najnowsze dane Damian Kujawa / Polska Press
Stołeczne Biuro Turystyki opublikowało raport na temat wpływu pandemii koronawirusa na warszawską turystykę. Okazuje się, że od stycznia do grudnia 2020 roku, stolicę odwiedziło tylko 3,3 mln przyjezdnych - to o 6,8 mln mniej niż w roku poprzednim. Autorzy badania podkreślają jednak, że choć liczba przyjazdów turystów do Warszawy zmalała o blisko dwie trzecie, to skutki tego spadku dla PKB miasta nie były aż tak drastyczne

Autorzy raportu "Turystyka w Warszawie” opublikowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki poinformowali, że od stycznia do grudnia ubiegłego roku odnotowano w Warszawie 3 300 000 przyjazdów turystów. To zdecydowanie mniej niż w 2019 roku, kiedy stolicę odwiedziło aż 6,8 mln przyjezdnych więcej. Największy - 75-procentowy spadek dotyczył turystów zagranicznych. W badanym okresie odbyli oni jedynie 700 tys. podróży do Warszawy. Krajowy ruch turystyczny zmniejszył się z kolei o 64 procent - z 7,3 do 2,6 mln.

W roku wybuchu pandemii COVID-19 załamanie ruchu turystycznego nastąpiło w drugim kwartale. Choć latem odnotowano odbicie spowodowane poluzowaniem obostrzeń epidemicznych - zwłaszcza w przypadku turystów krajowych - to już pod koniec roku, wraz z drugą falą zachorowań, liczba przyjazdów znów znacząco spadła - informują urzędnicy.

Najwięcej turystów z Niemiec, najwięcej wydawali Brytyjczycy

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku zdecydowana większość turystów odwiedzających Warszawę pochodziła z Polski (80 procent). Wśród zagranicznych gości najwięcej przyjezdnych było z Niemiec (20 procent). Na kolejnych miejscach uplasowali się Brytyjczycy (18 procent) i Francuzi (9 procent).

Autorzy badania zwracają jednak uwagę na fakt, że sporą część przyjezdnych stanowiły osoby polskiego pochodzenia.

Z danych opracowanych we współpracy ze Stołecznym Biurem Turystyki przez firmę Mastercard wynika, że w 2020 roku turyści zostawili w stolicy 5,8 mld złotych. Pieniądze wydawali przede wszystkim w miejscach związanych z handlem detalicznym, gastronomią i modą. Wśród obcokrajowców zdecydowanie najwięcej wydali Brytyjczycy, w tym głównie londyńczycy, natomiast wśród Polaków – krakowianie.

Spadek liczby turystów a PKB miasta

Jak czytamy w raporcie, z powodu pandemii szacunkowy wkład gospodarki turystycznej w PKB Warszawy (uwzględniający m.in. wydatki turystów) wyniósł 12,9 mld zł - to o 36 procent mniej niż w 2019 roku. Autorzy badania podkreślają, że spadek mógłby być bardziej dotkliwy gdyby nie to, że ze znacznej części usług wchodzących w skład gospodarki turystycznej, np. transportowych czy gastronomicznych, korzystają również mieszkańcy.

Pomimo zamrożenia branży na dużą część 2020 roku, szacunkowe nakłady inwestycyjne na turystykę w Warszawie - w tym na transport, kulturę i zakwaterowanie - sięgnęły 7,1 mld zł i wzrosły w porównaniu do 2019 roku. Otwarto 7 nowych hoteli, a baza noclegowa powiększyła się do ponad 50 tys. miejsc noclegowych - informuje stołeczny Ratusz, powołując się na dane opublikowane w raporcie.

Głos w sprawie raportu zabrał dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras, który podkreślił, że minione kilkanaście miesięcy było wyjątkowo trudną próbą dla miast na całym świecie.

Na szczęście w Warszawie zauważamy już pozytywne sygnały powrotu do normalności: na ulicach widać coraz więcej gości zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Mamy nadzieję, że kolejny raport będzie znacznie bardziej optymistyczny, choć bez wątpienia powrót do równowagi zajmie branży kilka lat - mówi Paweł Moras.

Najpopularniejsze miejsca odwiedzane przez turystów

W ubiegłym roku, najchętniej odwiedzanym miejscem zarówno przez Polaków, jak i obcokrajowców, była stołeczna Starówka. Kolejne miejsca wśród turystów z Polski zajęły Łazienki Królewskie i Pałac Kultury i Nauki. Przyjezdni z zagranicy chętniej odwiedzali z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zamek Królewski.

Atrakcyjność miasta rośnie z roku na rok. Coraz więcej nowych miejsc wartych odwiedzenia ma nie tylko sama Warszawa, ale też cały obszar metropolitalny. W 2020 roku można było skorzystać z atrakcji największego zadaszonego parku wodnego w Europie, położonego zaledwie 50 km od centrum Warszawy, czy też zwiedzić nowoczesną siedzibę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - czytamy na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Całość raportu dostępna jest pod tym adresem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto