Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Festiwal Filmowy 2018 - program. Gdzie kupić bilety? Jakie filmy będzie można obejrzeć?

Martyna Konieczek
Warszawski Festiwal Filmowy 2018. Prawie dwieście filmów w dziesięć dni. Program. Gdzie kupić bilety? Jakie filmy będzie można obejrzeć?
Warszawski Festiwal Filmowy 2018. Prawie dwieście filmów w dziesięć dni. Program. Gdzie kupić bilety? Jakie filmy będzie można obejrzeć? Ewelina Wójcik
34. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniac 12-21 października 2018 roku. Projekcje będą odbywały się w Multikinie (Złote Tarasy) oraz w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki). Podczas tegorocznej edycji festiwalu zostanie pokazanych 190 filmów krótko, średnio i pełnometrażowych. Oprócz samych seansów, zostaną zorganizowane także liczne spotkania z twórcami. Szczegóły w artykule poniżej.

Od 12 października 190 filmów (krótko, średnio i pełnometrażowych) zostanie pokazanych podczas tegorocznego 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w dniach 12–21 października. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt premier – światowych, europejskich i polskich.

BILETY

Przedsprzedaż biletów w KINOTECE w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęła się dnia 4 października (czwartek) i potrwa do 11 października (czwartek) 2018 w godzinach 11:00-20:00. W przedsprzedaży można kupić bilety na dowolnie wybrane seanse do obu kin festiwalowych.

W trakcie Festiwalu od dnia 12 października (piątek) do 20 października (sobota) przedsprzedaż biletów WMFF będzie kontynuowana w kinach festiwalowych w osobnych kasach. W kasach przedsprzedaży będzie można kupić bilety na dowolnie wybrane seanse do obu kin festiwalowych z wyłączeniem dnia bieżącego.

Bilety są sprzedawane do momentu wyprzedania miejsc na seans. Bilet jest ważny tylko do godziny rozpoczęcia seansu podanej na bilecie, a miejsca w kinach nie są numerowane.

FILMY

W programie 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znajdzie się 190 filmów, w tym 15 premier światowych, 18 międzynarodowych, 5 europejskich, 39 wschodnioeuropejskich i 28 polskich. Filmem otwarcia będzie „Tramwaj w Jerozolimie” Amosa Gitaia. Film jest ironiczną, ale i optymistyczną metaforą podzielonego miasta, w którym Izraelczycy, Palestyńczycy i inne narodowości próbują doświadczyć, jak mogłoby wyglądać życie bez wielkich konfliktów i przemocy.

Na zakończenie uczestnicy zobaczą „I odpuść nam nasze długi” Antonia Marabito: Guido pracuje w niepełnym wymiarze godzin jako magazynier, wieczorami wypija parę drinków w barze u dziewczyny, która mu się podoba. Lubi też towarzystwo swojego sąsiada, emerytowanego profesora. Jest zadłużony po uszy. Pobity przez zbira wysłanego przez wierzycieli Guido jest u kresu wytrzymałości. Jest tylko jeden sposób, by stanął na nogi: do czasu aż spłaci swój dług, musi pracować dla ludzi, którym jest winien pieniądze. W roli profesora zobaczymy Jerzego Stuhra.

SEKCJE KONKURSOWE

Prezentowane na festiwalu produkcje powalczą ze sobą w kilku kategoriach, w tym w najważniejszej - Konkursie Międzynarodowym dla filmów fabularnych powyżej 60 minut. O nagrodę konkurować będzie 15 tytułów, w tym m.in. "Anioł" o spotkaniu senegalskiej prostytutki Fae z światowej sławy belgijskim kolarzem wyścigowym Thierry'm (reż. Koen Mortier, Belgia, Holandia), "Delegacja" o upadku komunizmu w Albanii (reż. Bujar Alimani, Albania), "Diabelski młyn" o młodym pracowniku biurowym w podróży służbowej, który zdecyduje się porzucić dotychczasowe życie (reż. Jae-ho Baek, Hee-seop Lee, Korea Płd, Japonia) "Dwa bilety do domu" o dziewczynie, która postanawia zemścić się na swoim ojcu (reż. Dmitriy Meskhiev, Rosja).

Ponadto podczas festiwalu odbędą się: Konkurs Filmów 1-2 dla pierwszych i drugich pełnometrażówek w dorobku ich reżyserów, gdzie zobaczymy 15 filmów, Konkurs Wolny Duch (dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych), Konkurs Filmów Dokumentalnych oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych (do 40 minut).

Festiwalowi będą towarzyszyć wydarzenia branżowe, m.in. warsztaty dla młodych filmowców Warsaw Next, warsztaty dla dziennikarzy FIPRESCI Warsaw Critics Project oraz otwarte warsztaty "Sztuka Montażu", organizowane z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów.

Warszawski Festiwal Filmowy odbywa się pod obecną nazwą od 1991 roku, wcześniej znany był jako Warszawski Tydzień Filmowy. Od 2009 roku jest zaliczany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych do czternastu najważniejszych festiwali filmowych na świecie - obok, między innymi, imprez w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Locarno. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1985 roku.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto