Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Tetris już się nie powtórzy. Przebudują skrzyżowanie Grójeckiej z Wawelską

red
Warszawski Tetris już się nie powtórzy. Przebudują skrzyżowanie Grójeckiej z Wawelską
Warszawski Tetris już się nie powtórzy. Przebudują skrzyżowanie Grójeckiej z Wawelską Bartek Przybysz/Mordor na Domaniewskiej
Warszawski Tetris to tytuł zdjęcia, które, ukazując chaos komunikacyjny na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Wawelskiej, podbiło media społecznościowe na początku września. Drogowcy chcą zapobiec powtarzaniu się takich sytuacji, dlatego skrzyżowanie zostanie przebudowane, a drogi zwężone.

Warszawskie ulice dojazdowe do ścisłego centrum miasta są mocno zakorkowane codziennie w godzinach popołudniowego szczytu. Jedną z nich jest Grójecka, którą przecina również ruchliwa Wawelska prowadząca w kierunku Lotniska Chopina, Trasy Łazienkowskiej czy Dworca Zachodniego. Ruch w tym miejscu ma zostać uspokojOny, a zmiany mają wejść w życie już w 2020 roku.

Zarząd Dróg Miejskich ma świadomość że ul. przez lata pełniła rolę wylotówki z Warszawy w kierunku Krakowa i Katowic, jednak uważa, że stopniowa przebudowa układu drogowego stolicy, w tym budowa obwodnicy ekspresowej i nowych dróg ekspresowych, a także rozbudowa ciągu Al. Jerozolimskich, sprawiła że ruch tranzytowy przeniósł się na nowe drogi. Według statystyk, w ciągu ostatnich 5 lat natężenie ruchu samochodowego na odcinku od pl. Zawiszy do ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. spadło niemal o połowę. To skłoniło drogowców do zaplanowania ul. Grójeckiej na nowo.

Planowana przebudowa będzie obejmowała zmianę podziału przestrzeni ulicy na odcinku od pl. Zawiszy do ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., po stronie północno-zachodniej (w kierunku od centrum). Chodniki zostaną wyremontowane i poszerzone, z uwzględnieniem udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu zinwentaryzowane zostaną lokale usługowe wzdłuż ulicy, aby określić potencjał rozwoju usług i wskazać miejsca, gdzie należy przewidzieć przestrzeń na ogródki gastronomiczne.

Zobacz też: Fabryka Norblina w Warszawie. Na wielkich saniach przesuwają zabytkowy budynek. Spektakularna budowa na Woli [ZDJĘCIA]

Po przebudowie jezdnia będzie miała dwa pasy, co w zupełności wystarczy, aby obsłużyć istniejący ruch. Dzięki odzyskaniu części przestrzeni, uda się wyznaczyć miejsca postojowe oraz poszerzyć przystanki tramwajowe do min. 3,5 metra. Na całym odcinku ma powstać droga dla rowerów, oddzielona od jezdni i chodnika. Połączy się ona z już istniejącymi trasami na dalszym odcinku Grójeckiej, ul. Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz w Al. Jerozolimskich. W ten sposób powstanie spójny kilkukilometrowy korytarz, dzięki któremu mieszkańcy Ochoty i Włoch będą mogli dotrzeć rowerem do centrum.

W przetargu na projekt przebudowy oferty złożyły cztery firmy. Teraz będą one analizowane. Po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy, wybrany projektant będzie miał ok. 11 miesięcy na przygotowanie dokumentacji. Inwestycja ma zostać zrealizowana w 2020 roku.

Świąteczna Iluminacja 2018 w Warszawie. Tak pięknie nie było jeszcze nigdy. Miliony świateł rozbłysły w stolicy [ZDJĘCIA]

Iluminacja Świąteczna 2018 Warszawa. Tak pięknie nie było jeszcze nigdy. Miliony świateł rozbłysły w stolicy [ZDJĘCIA]

Iluminacja Świąteczna 2018 Warszawa. Tak pięknie nie było je...

30 rzeczy do zrobienia w grudniu w Warszawie. Zima w stolicy będzie bardzo ciekawa

Od 13 października w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie można podziwiać magiczny pokaz świetlno-muzyczny. Świetlna instalacja jest otwarta codziennie, aż do 24 lutego 2019 roku. Od 3 listopada ogrody będą działać od godziny 16 do 21.

Gdzie i kiedy?
13 października 2018 - 24 lutego 2019
Królewski Ogród Światła
Bilety: od 5 zł do 20 zł

30 rzeczy do zrobienia w grudniu w Warszawie. Zima w stolicy...

Najlepsze restauracje w Warszawie według Magdy Gessler. Królowa gastronomii wskazała perełki stołecznej gastronomii

Początki restauracji sięgają 2004 roku. Serwowane są tutaj dania kuchni francuskiej, a nad ich jakością czuwa sam sam Michel Moran, szef kuchni i współwłaściciel. Od 2005 roku Bistro de Paris rekomenduje Michelin Guide, najbardziej prestiżowy przewodnik kulinarny Europy.

MENU:
Przykładowe pozycje z menu:
- Stek z tuńczyka „Mi cuit” z grilla , fioletowe karczochy
- Puszysty mus z owoców marakuji z kruchym ciastkiem kokosowym
- Francuska Tarte fine z cynamonem i lodami waniliowymi
- Smażone Foie gras, pieczone zimowe warzywa i owoce

GODZINY OTWARCIA:
pon. - sob. od 12:00 do 00:00
niedziela: nieczynne

ADRES:
Pl. Piłsudskiego 9, Warszawa

Tam jada królowa. Magda Gessler wybrała najlepsze restauracj...

Co robić zimą w Warszawie? Te miejsca musicie odwiedzić

Górka Szczęśliwicka to stały punkt zimowych rozrywek dla wielkiego grona warszawiaków. W tym roku chętnych, by dać się ponieść narciarskim szaleństwom może być jeszcze więcej - za sprawą gruntownej modernizacji obiektu. Podczas remontu została wymieniona mata pokrywająca cały stok narciarski, zmodernizowano drewnianą konstrukcję tarasu widokowego oraz górną stację kolei krzesełkowej. Wymienione zostało oświetlenie oraz przeprowadzono renowację i rozbudowę systemu zraszania stoku zjazdowego. W budynku zostały odnowione piwnice, gdzie powstały m.in. toalety i szatnie dla odwiedzających, a także sala konferencyjno–sportowa oraz pomieszczenia magazynowe dla klubów i szkółek narciarskich.

Co robić zimą w Warszawie? Te miejsca musicie odwiedzić [PRZEGLĄD]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto