Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie wodociągi pilnie poszukują marynarza. Będzie pływał motorówką po Wiśle i kontrolował ujęcia wody

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Warszawskie Wodociągi szukają marynarzy
Warszawskie Wodociągi szukają marynarzy Damian Kujawa/archiwum
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie poszukuje marynarza - taka oferta pracy pojawiła się na stronie instytucji. Więcej szczegółów w tekście poniżej.

Marynarze poszukiwani

MPWiK umieściło na swojej stronie internetowej nietypową ofertę pracy. Instytucja poszukuje... marynarzy. Do zadań nowego członka załogi będzie należeć m.in. dbałość i utrzymanie w należytym porządku pokładów statków, a także obsługa łodzi motorowych, kotwiarek oraz wykonywanie prac konserwacyjnych (czyszczenie i malowanie konstrukcji stalowych.

Bez specjalnych wymogów

Żeby wypłynąć na wody Wisły wcale nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności czy doświadczenia w rejsach pomorzach i oceanach. MPWiK od kandydatów oczekuje wykształcenia minimum zasadniczego zawodowego, umiejętności obsługi elektronarzędzi oraz umiejętności pływania łodzią motorową.

Ponad 20 statków

Pod banderą Wodociągów Warszawskich pływa ponad dwadzieścia różnej wielkości statków, z których najbardziej znane są spulchniacze hydrauliczne „Chude Wojtki”, które także będą obsługiwane przez marynarzy. W jaki sposób? - Aby utrzymać prawidłowy przepływ wody nad drenami, konieczne jest utrzymywanie określonej wysokości warstwy filtracyjnej - to zadanie jest realizowane przez pogłębiarki „SAWA” i „ZRS-T” - oraz regularne płukanie dna rzeki. W tym celu, zatrudnieni w MPWiK marynarze, wykorzystują spulchniacze hydrauliczne „Chude Wojtki”, nazwane tak na cześć ich twórcy - inżyniera Jerzego Wojtkowskiego, który wyróżniał się bardzo szczupłą sylwetką - tłumaczy MPWiK. Te specjalistyczne statki płuczą dno rzeki wodą pod ciśnieniem, usuwając w ten sposób wierzchnią, najbardziej zanieczyszczoną warstwę piachu.

Monitorowanie wody i rejsy motorówką

Do obowiązków marynarzy należy także m.in. monitorowanie ujęć wody, czy wykonywanie pomiarów poziomu Wisły i określenie wysokości warstwy filtracyjnej. Pracownicy wypływają na codzienne kontrole jedną z kilku motorówek, które noszą imiona: „Renata”, „Beata” i „Ola”. Regularnie prowadzone pomiary, pozwalają stwierdzić, ile piasku zebrało się nad każdym z drenów, i czy jest już czas na jego płukanie, lub korektę wysokości warstwy filtracyjnej. Marynarze dbają też o czystość osadnika czerniakowskiego, w tym celu od 2018 roku wykorzystują wielofunkcyjny statek „Amur”. Do głównych zadań tej jednostki należy usuwanie osadów z dna zbiornika oraz, w okresie letnim, koszenie roślinności wodnej i jej transport na ląd.

Bajkowe metro w Warszawie. Specjalnie przyozdobione wagony z...

Umowa o pracę, dopłaty do wakacji i darmowe studia

Trzeba przyznać, że przyszły marynarz będzie miał dobre warunki pracy. Warszawskie wodociągi oferują m.in. zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, premie, a także:

  • kursy zawodowe, szkolenia specjalistyczne oraz rozwijające tzw. kompetencje miękkie
  • dofinansowanie do nauki, w tym uzupełnienie wykształcenia średniego lub wyższego - studia inżynierskie, magisterskie, podyplomowe, a nawet doktoranckie
  • możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej, karty sportowej oraz grupowego ubezpieczenia na życie
  • bogaty pakiet świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (m.in dofinansowanie do wczasów pod gruszą)
  • uczestnictwo w różnych sekcjach sportowych (piłkarska, koszykówki, siatkarska, spławikowa, tenisa stołowego, lekkoatletyczna, kolarska).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto