Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie ZOO ma nowego egzotycznego mieszkańca. To "latający przystojniak", czyli orleń plamisty. Jest zagrożony wyginięciem

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Katarzyna Zdulska, Hipopotamiarnia Warszawskiego ZOO
Stołeczne ZOO pochwaliło się nowym mieszkańcem. Niespełna roczny orleń plamisty dołączył do dwóch kolegów tego gatunku oraz kilkunastu gatunków innych ryb, w tym rai omańskich i rekinów bambusowych. "Latające" podwodne zwierzę mieszkańcy mogą już podziwiać w Akwarium Morskim w Hipopotamiarni. Jak przekazał stołeczny ogród zoologiczny, orleń urodził się we Wrocławiu, a jego transport do stolicy nie był łatwy. Szczegóły poniżej.

Samiec Aetobatus ocellatus, czyli orleń plamisty, zamieszkał kilka dni temu w stołecznym ZOO. Nowego mieszkańca ogród zoologiczny przedstawił w mediach społecznościowych.

Nasz "latający" podwodny przystojniak urodził się w lutym 2022 roku we wrocławskim ZOO (niedługo ma urodziny). Masa jego ciała to prawie 12 kg. Przyjechał do nas wczoraj [18 stycznia - przyp. red.] przed godz. 15:00. Po ok. 2 godzinach aklimatyzacji został wpuszczony do zbiornika i zarówno on, jak i reszta osobników, była spokojna. Noc również minęła bez zarzutu - przekazali opiekunowie.

Jak zaznaczono, transport takiego zwierzęcia to interesujące przedsięwzięcie. W zbiorniku, w którym się go przewozi, cały czas musi krążyć woda. To bardzo ważne, ponieważ orlenie bez przerwy muszą być w ruchu. Opiekunowie mówią, że to przystojniak z pięknymi umaszeniem i wieloma cętkami - podkreślił stołeczny ogród.

Katarzyna Zdulska, Hipopotamiarnia Warszawskiego ZOO

Zagrożony wyginięciem specjalista w podwodnych lotach

W naturze orlenie plamiste zamieszkują Indo-Pacyfik, czyli tropikalne wody Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkową część Pacyfiku. Poruszają się zupełnie inaczej niż inne, "zwykłe" ryby - wygląda to jak spokojny lot ptaka, ale pod wodą.

Orlenie są wykorzystywane w celach kulinarnych. Ich niezwykle długie ogony używane są przez lokalną ludność do produkcji ozdób. Problemem jest też zanieczyszczenie wód strefy przybrzeżnej, mające niekorzystny wpływ na te zwierzęta. Jest to gatunek bardzo narażony na wyginięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto