Do paszarni Warszawskiego Zoo zawitała para wieloszponów pawich, która przybyły do polskiej stolicy z Pragi.
Ogród zoologiczny zaznaczył, że są to ptaki delikatne i wymagające, a więc ich hodowla, w tym rozmnażanie, stanowi spore wyzwanie. Jest to już druga para wieloszponów pawich, które mieszkają w ptaszarni.
"Jedna od kilku lat mieszka w hali wolnych lotów, a nowa zamieszkała na zapleczu, gdzie będzie miała spokój i idealne warunki do rozmnażania" – podało w mediach społecznościowych Warszawskie Zoo.
Warszawskie Zoo z nowymi mieszkańcami. Kilka słów o wieloszponach pawich
Wieloszpony pawie (Polyplectron malacense) to gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. Naturalnie stworzenia te występują na Półwyspie Malajskim. Środowiskiem życia wieloszponów pawich są nizinne lasy dwuskrzydlcowatych, odnotowywane bywały również w dojrzałych lasach wtórnych. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Zagrożeniem dla tych ptaków jest wycinka lasów na nizinach i przekształcanie ich terenów w obszary rolnicze. Do wyginięcia w Tajlandii najprawdopodobniej przyczynił się odłów na mięso lub dla rozrywki oraz na handel.
To wyjątkowo urodziwe bażanty, a uroda samców jest najlepiej widoczna w czasie skomplikowanego tańca godowego. Są to ptaki monogamiczne, dodatkowo znoszą tylko jedno jajo, co jest raczej rzadkością w świecie kuraków.
Wieloszpony pawie to gatunek trudny w pielęgnacji, są to ptaki podatne na stres oraz na szereg chorób. Wymagają ogrzewanych pomieszczeń o stosunkowo wysokiej wilgotności.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?