Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wątpliwości wokół śmierci varsavianisty Jarosława Zielińskiego. Prokuratura wszczyna śledztwo

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Adrian Grycuk
Informacja o śmierci, jednego z najbardziej znanych varsavianistów, Jarosława Zielińskiego dotarła do mediów 28 kwietnia. Wokół śmierci historyka pojawiły się wątpliwości, początkowo dyskusja miała miejsce w mediach społecznościowych, sprawa trafiła już jednak do prokuratury.

Początkowo pogrzeb Jarosława Zielińskiego miał odbyć się w najbliższy piątek 14 maja na Powązkach Wojskowych. Jednak już od kilku dni pojawiały się w mediach społecznościowych wpisy sugerujące, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Pisano w komentarzach o oskarżeniach dotyczących przyczynienia się do śmierci naukowca oraz zgłoszeniu do prokuratury.

Prokuratura potwierdziła te informacje

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazała Państwowej Agencji Prasowej: "Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz w Warszawie prowadzi śledztwo o czyn z art. 155 Kodeksu karnego, czyli w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Zostało wszczęte po uzyskaniu zawiadomienia osoby prywatnej. W sprawie zlecono sekcję zwłok w celu ustalenia przyczyny zgonu. Prokuratura oczekuje na przeprowadzenie sekcji".

Z dostępnych informacji wynika, że to córka varsavianisty złożyła zawiadomienie do prokuratury. Portale informacyjne, powołując się również na PAP donoszą, że pojawił się wątek majątkowy w sprawie. W ostatnich chwilach przed śmiercią, według zeznań córki historyka, miał on zawrzeć związek małżeński. Miałoby to mieć wpływ na podział spadku. Nie wiadomo jednak więcej na temat wspomnianego nieumyślnego spowodowania śmierci.

W serwisie zrzutka.pl również zebrano na leczenie Jarosława Zielińskiego około stu tysięcy złotych. Zbiórka pieniędzy została zablokowana przez portal, a organizatorzy poinformowali, że jego wolą było by te środki przeznaczono na założenie fundacji varvasianistycznej jego imienia.

“Potrzebne są dwie Fundacje - pierwsza mojego imienia, która będzie fundować stypendia najlepiej rokującym historykom Warszawy i jej architektury. Druga jako miejsce mojej twórczości, z zachowaniem przede wszystkim mojej pracowni, z dostępem do niej wybranych osób, wyłącznie zaprzyjaźnionych ze mną badaczy” - poinformowano w aktualizacji dotyczącej zbiórki, cytując Zielińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto