Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wtorek złoty autobus zajechał pod hotel Bristol (WIDEO)

Redakcja
Marzyciel to autobus przekształcony przez Pawła Althamera we współpracy z mieszkańcami Szydłowca w mobilną galerię i miejsce spotkań. Marzyciel (Mercedes Benz, model 0303, rok produkcji 1980) został pomalowany na złoto. Na zewnątrz ozdabiają go płaskorzeźby Althamera. Wnętrze zostało zaaranżowane tak, by można było swobodnie w nim podróżować, jednak poza konwencjonalnymi siedzeniami, w autobusie znajduje się część mieszkalna oraz niewielka świetlica.

Na ulicach Warszawy autobus można było zobaczyć poniedziałek i wtorek (19, 20 grudnia). W podróż Marzycielem wybrali się podopieczni Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ. Na pokładzie zorganizowano warsztaty prowadzone przez artystów z Vlep[v]net. Złotym autobusem podróżować mogły również dzieci ze świetlic środowiskowych na Żoliborzu.

Projekt wpisuje się w szereg prac Althamera opartych na partycypacji i współdziałaniu z różnymi grupami społecznymi. Remont starego autobusu w Szydłowcu nawiązuje do książki Tomasza Rakowskiego „Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy”. Autor opisuje w niej m. in.: popularny w tej okolicy tuning samochodów i rozwijającą się wokół niego kulturę grupowego słuchania muzyki, jako fenomen wynikający z potrzeby przeżycia wspólnotowego. Podróż Marzycielem będzie zaproszeniem do innego rodzaju zbiorowego doświadczenia. Autobus stanie się miejscem warsztatów i wspólnych działań, przede wszystkim jednak pasażerowie będą mogli obserwować z jego okien wybrane przez artystę fragmenty rzeczywistości.

Czytaj także: Najnowszy projekt Pawła Althamera - Marzyciel (ZDJĘCIA)

Percepcja najbliższego otoczenia, „odkrywanie go na nowo” jest wątkiem przewijającym się stale w twórczości Althamera, eksplorowanym w serii jego spacerów, czy odbywanych wielokrotnie podróży. Używane przez niego pojazdy (autobus, łódź, samolot) stają się nie tylko narzędziami umożliwiającymi fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również wehikułami przemiany. Podróż jest dla Althamera metaforą uwolnienia się od barier i ograniczeń. Złoty autobus, przez swą mobilność będzie „nie-miejscem”, przestrzenią pomiędzy, wyjętą poza nawias codzienności. W jego obrębie relacje, normy i konwencje muszą zostać określone na nowo. W swoim projekcie Althamer bliski jest faucaltowskiemu pojęciu heterotopii. Francuski filozof pisał w eseju „O innych przestrzeniach” (1967): Statek jest heterotopią par excellence. W cywilizacji bez łodzi, marzenia wysychają.

Czytaj także: Pierwszą potwierdzoną gwiazdą, która wystąpi na Stadionie Narodowym będzie Coldplay (ZDJĘCIA, WIDEO)

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

**

Kinowe i telewizyjne hity na ekranie Twojego komputera - odwiedź Kino Telemagazynu

**

Źródło: materiały prasowe

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto