Weekend za miastem. Co warto zobaczyć w okolicach Warszawy

Materiał partnera zewnętrznego
Weekend za miastem. Co warto zobaczyć w okolicach Warszawy
Weekend za miastem. Co warto zobaczyć w okolicach Warszawy
Jak wykorzystać ostatnie tygodnie lata? Świetnym pomysłem jest zorganizowanie krótkiego wypadu za miasto. W okolicach Warszawy jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Listę turystycznych regionalnych „perełek” poleca Warka Radler 0,0 %.

Taki wyjazd, choć krótki, pozwoli poczuć wakacyjną atmosferę nawet gdy nie mamy urlopu. Nie wymaga długich przygotowań, poszukiwań noclegu i pakowania walizek. Wszystko, co potrzebne zmieścimy do małego plecaka – i możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy o orzeźwiających napojach. Warto zaopatrzyć się w Warkę Radler 0,0% - bezalkoholowego Radlera o smaku cytryny. Dostępna w zakręcanej plastikowej butelce, będzie idealnym towarzyszem wakacyjnych wypraw. Ponieważ nie zawiera alkoholu, można po nią sięgać w każdej sytuacji i bez ograniczeń.

W niedalekiej odległości od Warszawy znajdziemy wiele miejsc wyjątkowych pod względem przyrodniczym, historycznym czy architektonicznym – każdy więc może wybrać propozycję idealną dla siebie.

1. Twierdza Modlin
Ten unikatowy zabytek fortyfikacyjny umiejscowiony jest zaledwie 35 km od Warszawy, w widłach Wisły i Narwi – okolicy o wyjątkowych walorach militarno-obronnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Twierdza Modlin to ewenement na skalę europejską – tutejsza Cytadela jest najdłuższym na naszym kontynencie budynkiem będącym koszarami wojskowymi – ma aż 2 250 m długości! Pomysłodawcą powstania twierdzy był Napoleon, a rozbudowali ją Rosjanie. Dziś to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów obronnych w Polsce. Twierdzę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, a wiele praktycznych informacji jest dostępnych na stronie www.twierdzamodlin.pl

2. Zalew Zegrzyński
Nawet krótki czas spędzony tutaj pozwoli odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak na małym urlopie. Z Warszawy można tu dojechać w niecałą godzinę. Miejscowości nad Zalewem, w których można się zatrzymać by wypocząć i ciekawie spędzić czas jest wiele – Nieporęt, Zegrze, Zegrze Południowe, Serock, Zegrzynek czy Jachranka to tylko niektóre z nich. Zalew Zegrzyński to przede wszystkim raj dla miłośników sportów wodnych – są tu przystanie i liczne wypożyczalnie sprzętu. Można uprawiać nie tylko żeglarstwo, windsurfing czy wakeboarding, ale też niezwykle widowiskowy Flyboard® - dzięki urządzeniu zasilanemu strumieniem wody można wykonywać akrobacje w powietrzu, wznosząc się nawet do 12 metrów nad taflę wody. Zalew Zegrzyński to znakomite miejsce do aktywnej rekreacji – również do pieszych i rowerowych wycieczek. Wokół Jeziora Zegrzyńskiego biegnie 12 profesjonalnie wyznaczonych i zaplanowanych szlaków rowerowych, o łącznej długości ponad 350 km. Są dostępne zarówno krótsze trasy – np. o długości 8,7 km (Nieporęt-Białobrzegi-Rynia-most na Rządzy), jak i dłuższe – np. o długości 35,5 km (Serock - Rezerwat "Wąwóz Szaniawskiego" - Skubianka - Rezerwat ,,Zegrze" -Moczydło - Wierzbica – Serock).Mapy i opisy tras oraz inne informacje przydatne przy planowaniu wycieczki nad Zalew Zegrzyński są dostępne na stronie http://www.jezioro.zegrzynskie.pl;www.jezioro.zegrzynskie.pl.

3. Otwock/Świder
Ci, którzy twierdzą że Otwock to niczym nie wyróżniająca się podwarszawska miejscowość – z pewnością nie są świadomi wszystkich jego walorów. Łagodny klimat i rozległe suche lasy sosnowe, które niegdyś zapewniły mu renomę modnego letniska i uzdrowiska, wciąż stanowią o wyjątkowości tej okolicy. Sławą Otwocka jest oryginalna, drewniana architektura w stylu nadświdrzańskim (tzw. „świdermajery”). Wiele z tych unikalnych budynków niestety popadło w ruinę bądź spłonęło, jednak te, które poddano remontowi i renowacji, przypominają o dawnym blasku tej miejscowości. Znaleźć je można między innymi na ulicach: Kołłątaja, Mickiewicza, Kraszewskiego czy Wierzbowej. Szczególną architektoniczną atrakcją jest tzw. Pensjonat Gurewicza (u zbiegu ul. Filipowicza i Armii Krajowej) – jeden z największych budynków drewnianych w Polsce. Otwock leży nad wyjątkowo malowniczą rzeką Świder – można tu nie tylko zrelaksować się na plaży, ale również wziąć udział w spływie kajakowym (np. korzystając z oferty wypożyczalni http://www.mostowa.waw.pl;www.mostowa.waw.pl).

4. Kampinoski Park Narodowy
„Zielone płuca Warszawy” – drugi co do wielkości park narodowy w Polsce, wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Jest jednym z dwóch na świecie (obok Nairobi) parkiem narodowym, który graniczy ze stolicą państwa. Do jego najcenniejszych walorów przyrodniczych należy wyjątkowy krajobraz kontrastujących ze sobą wydm i bagien, liczne pomniki przyrody – zabytkowe drzewa, obszary ochrony ścisłej z puszczańskim charakterem fragmentów lasu. W Kampinoskim Parku Narodowym wyznaczono szlaki turystyczne, idealne do pieszych wycieczek. Jeden z krótszych to Szlak im. Zygmunta Padlewskiego (16,3 km), wiodący z Kampinosu do Nowego Polesia. Dłuższą, dwudniową wycieczkę można zrobić Południowym Szlakiem Leśnym (56,1 km) z Żelazowej Woli do Dziekanowa Leśnego – z noclegiem pod namiotem w Roztoce. Szczegółowy opis wszystkich szlaków można znaleźć na stronie http://www.kampinoski-pn.gov.pl.

5. Płock
Książęce miasto, położone malowniczo na nadwiślańskiej skarpie, to znakomita propozycja na jednodniową wycieczkę. Obowiązkowym punktem jest spacer wśród zieleni Wzgórza Tumskiego – tu podziwiać można nie tylko unikatowe zabytki (Bazylika Katedralna, Zamek Książąt Mazowieckich), ale też piękną panoramę Wisły. W południe warto się wybrać na rynek – dokładnie o godz. 12 z wieży ratusza wyłania się naturalnej wielkości figura Władysława Hermana, pasującego na rycerza swojego syna – Bolesława. Nad Wisłą funkcjonuje także kąpielisko miejskie Sobótka. Jeśli zostaniemy w Płocku do wieczora, będziemy mogli podziwiać efektowną iluminację zabytkowego mostu z 1938 roku, nagrodzoną w kategorii największej i najdłuższej kolorowej iluminacji takiego obiektu.

Warka Radler 0,0% przekonuje, że wakacyjną beztroskę można poczuć również bez egzotycznych wojaży, a wyjątkowym urokiem lata można się cieszyć w każdym miejscu.

Dodaj ogłoszenie