MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wesołe barierki, ciekawe kosze na śmieci i nietypowe stojaki na rowery

(jak)
Ławki o nietypowym kształcie w mieście nad Olzą? Czemu nie.
Ławki o nietypowym kształcie w mieście nad Olzą? Czemu nie.
Warto zmieniać otaczającą nas przestrzeń nie tylko dla poprawy estetyki, ale również bezpieczeństwa - uważają organizatorzy rozpoczynającej się dzisiaj wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej".

Warto zmieniać otaczającą nas przestrzeń nie tylko dla poprawy estetyki, ale również bezpieczeństwa - uważają organizatorzy rozpoczynającej się dzisiaj wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej".

- Wystawa, konferencja i cykl spotkań informacyjno-doradczych poświęconych zagadnieniom sfery publicznej to kontynuacja projektu, jaki zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku. Rozmawialiśmy wówczas ze specjalistami z zakresu projektowania i urbanistyki oraz publicznością o tym, czym przestrzeń publiczna jest i czym mogłaby być, pokazywaliśmy także ciekawe przykłady mebli miejskich i systemów informacji z miast Polski i Europy. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, zarówno nas samych - użytkowników przestrzeni publicznej, ale także miejsc ogólnie dostępnych - ich odporności na wandali i trwałości wyposażenia, jakie się w nich znajduje. Na wystawie znajdzie się około 40 obiektów z całej Europy - mówi Katarzyna Jeżowska ze Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Na wystawie w zamkowej Oranżerii zaprezentowanych zostanie wiele ciekawych i nietypowych rozwiązań projektowych. Pokazane zostaną ławki, latarnie, barierki, ogrodzenia, kosze na śmieci, antypoślizgowe płyty chodnikowe, stojaki na rowery. Pojawią się barierki, które stawia się przed szkołami lub przedszkolami, aby dzieci nie wybiegały na jezdnię. Okazuje się, że wcale nie muszą one być wszędzie takie same - biało-czerwone, a mogą być nieco inaczej wymodelowane, wielobarwne, a przy tym wesołe. Ciekawostką będzie też specjalny system mocowań toreb i torebek utrudniający ich kradzież z np. baru albo krzesła w restauracji. Ekspozycja wyjdzie też poza salę wystawową. Niektóre z eksponatów będzie można zobaczyć w ich naturalnym środowisku, m.in. na cieszyńskim Rynku.

- Konferencję, wystawę i cykl spotkań kierujemy nie tylko do projektantów i producentów, ale też samorządów, bo to one decydują o jakości przestrzeni publicznej i dysponują pieniędzmi. Zaprosiliśmy również policję, żeby pokazać funkcjonariuszom, że dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa - mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Wystawa otwarta będzie od 13 września do 26 października codziennie w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny. Natomiast 12 września odbędą się wernisaż i konferencja, w których udział wezmą zaproszeni goście z Polski, Anglii, Holandii i Włoch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto