Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wianki nad Wisłą Warszawa 2022. Wielkie powitanie lata na Podzamczu. Kto zagra i jakie atrakcje przygotowano? Oto program

Redakcja
Krystian Dobuszyński / archiwum PPG
Wianki nad Wisłą 2022 odbędą się już 25 czerwca na Podzamczu. W programie rodzinny piknik świętojański, rekonstrukcja wioski słowiańskiej, warsztaty wicia wianków, a wieczorem - koncerty. Zwieńczeniem imprezy będzie widowisko z udziałem muzyków, tancerzy, akrobatów i aktorów teatrów ulicznych. Sprawdźcie w artykule poniżej szczegóły atrakcji oraz nazwiska artystów, którzy wystąpią na scenie podczas Wianków.

Wianki nad Wisłą. Oto atrakcje na powitanie lata w stolicy

Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą skoncentrują się wokół wielkiego artystycznego widowiska celebrującego Noc Kupały. Letnie przesilenie Słońca, czyli starosłowiańskie święto urodzaju, miłości i płodności powitamy dynamicznym tańcem życia i radości. W spektaklu stworzonym specjalnie na okazję świętojańskiej nocy pojawią się żywiołowe tańce kobiet i popisy mężczyzn, akrobacje gimnastyczne, szybujące po niebie latawce, wiry wodne, żywe kwiaty, wielkie wianki, dużo ognia, światła i muzyki - poinformowała Stołeczna Estrada, organizator wydarzenia.

W spektaklu weźmie udział kilka znanych warszawskich grup artystycznych, w tym Teatr Akt jako inicjator zdarzenia, Szkoła Wachlarzy Bojowych, Fundacja Sztuka Ciała, grupa tancerzy z ogniem i akrobatów.

Ale zanim nastąpi ten wielki finał, odbędą się pikniki i najbardziej wyczekiwana część - koncerty, które wystartują o godz. 18.30. Na wiankowej scenie pojawią się: Żywiołak, Dagadana i Mikromusic - zderzając folkowe brzmienie z fuzją jazzu, trip hopu i rocka, pokazują współczesny krajobraz polskiej kultury muzycznej.

Podczas rodzinnego pikniku w ostatnią sobotę czerwca będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni w zrekonstruowanej wiosce naszych przodków. Na chętnych będzie czekał tor łuczniczy, gry sprawnościowe i rzuty toporem. Podczas warsztatów tematycznych będzie można stworzyć zakładki do książek z krajki, upiec podpłomyki, stworzyć unikatową sznurkową biżuterię, a nawet utoczyć naczynie na kole garncarskim.

Nieodłączną częścią wszystkich sobótkowych obrzędów jest wspólne śpiewanie. Zespół „Na swojską nutę”, to pieśniarki z Zahorowa kultywujące lokalne tradycje. Śpiewają bez kapeli - przytupując, klaszcząc i zachęcając publiczność do wspólnej zabawy. Wykonują dawne pieśni polskie, dożynkowe, żniwne, zalimane czyli zalotne, weselne oraz ballady przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Podczas Wianków wystąpi również zespół „Jarzębina”. W jego skład wchodzą trzy pokolenia kobiet pielęgnujące lokalne tradycje śpiewacze i obrzędowe. Źródłem bogatego repertuaru jest ustna tradycja oparta na przekazach rodzinnych, śpiewnikach nabożnych (kolędy, pastorałki, pieśni adwentowe, wielkopostne i wielkanocne). Pieśni i dialogi wykonywane są częściowo w gwarze kocudzkiej, specyficznym dialekcie występującym tylko w okolicach Kocudzy i na co dzień używanym przez jej mieszkańców. Ostatnim muzycznym akcentem wydarzenia jest Kapela Retro z Rogoźnicy.

Na smakoszy będzie również czekać strefa gastronomiczna, pojawią się także zielarki, które pokażą potęgę ziół i pomogą zaaranżować chętnym uzdrowicielską rabatkę.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto