Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej praw dla rowerzystów. "Czekamy jeszcze na zmianę mentalności"

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Łukasz Wojciechowski, arch. MM Warszawa
- Nowe przepisy są dla nas ważne - mówią rowerzyści. - Czekamy jeszcze na miękką infrastrukturę i wzajemny szacunek na drodze.

Wyjeździmy te pieniądze i będzie lepiej


Przewożenie dzieci w przyczepce, wyprzedzanie w korkach prawą stroną, jazda środkiem pasa i poruszanie się rowerzystów obok siebie. To najważniejsze ze zmian w kodeksie drogowym, które od soboty, 21 maja, weszły w życie. - W Polsce w końcu zauważa się rowerzystów - komentuje nowe przepisy Karol Popławski ze sklepu Wygodny Rower. - Nie gońmy Holandii, bo nie mamy szans, ale idźmy do przodu.

1. Nowe definicje w polskim prawie

W kwietniu Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, dzięki temu rowerzyści zyskali nowe przywileje. Teraz to kierowcy samochodów muszą bardziej uważać na drodze. Wprowadzone zmiany ułatwiają rowerzystom życie, wyjaśniają sytuacje drogowe, które nie były dotąd jednoznaczne. Ustalono nowe definicje dla "roweru" i "drogi rowerowej" oraz zaczęły prawnie funkcjonować "pas ruchu dla rowerów", "śluza rowerowa" oraz "wózek rowerowy".

2. Rower wyprzedza po prawej w korku

Co nowe przepisy oznaczają w praktyce? Rowerzysta może wyprzedzić stojące w korku samochody. Kierowcy muszą przygotować się na to, że zrobi to po ich prawej stronie, przy krawężniku. Chcąc przejechać skrzyżowanie na wprost, teraz rowerzysta będzie miał pierwszeństwo. Samochody skręcające w prawo muszą mu ustąpić i nauczyć się patrzeć w prawe lusterko.

3. Dziecko w rowerowej przyczepce

Kolejne rozwiązanie dotychczas karane było mandatem trzystu złotowym. To się zmieniło. Od 21 maja legalne są dziecięce przyczepki rowerowe. - Jest to bezpieczny przewóz dzieci, znany na zachodzie od lat - przekonuje Hubert Barański z Fundacji Fenomen.

4. Rowerzysta środkiem pasa przez skrzyżowanie

Kierowcy pewnie nie będą zachwyceni, ale od jutra rowerem można jechać środkiem pasa. Zachowanie to dopuszczalne jest, gdy jadąc zbliżamy się do skrzyżowania, a z pasa drogi, którą jedziemy istnieje możliwość skrętu we wszystkie strony. Środkiem pasa będzie można jechać też na rondzie.

Nowy przepis ma sprawić, by samochód nie wyprzedzał i nie zajeżdżał rowerzystom drogi. - Kierowcy są silniejsi, a droga to nie jest dżungla. Podczas wypadku rowerzysta bardziej ucierpi - mówi Barański.

5. Dwa rowery obok siebie

Na tym nie koniec. Od północy rowerem wolno będzie jechać obok innego rowerzysty. Tak jak kolarze w peletonie. Warunkiem jest, by nie utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu.

6. Zła pogoda? Rower jedzie po chodniku

Nowe przepisy dopuszczają też jazdę rowerem po chodniku, ale tylko wtedy, gdy jezdnia jest oblodzona, pada ulewny deszcz, czy panuje silna mgła lub inne ekstremalne warunki pogodowe. Rowerzyści powinni pamiętać, że mimo to mają obowiązek ustępować pierwszeństwa pieszym.

Miękka infrastruktura potrzebna od zaraz

- Nowe przepisy są cenne dla rowerzystów, prawo zmienia się w dobrym kierunku, ale jeszcze sporo przed nami - mówi Karol Popławski, rowerzysta i właściciel sieci sklepów Wygodny Rower. Czego jeszcze oczekuje środowisko? - Duże ułatwienia dla rowerzystów spowoduje rozwój "miękkiej infrastruktury" - daje gotowe rozwiązanie Popławski. - Można je wprowadzać niskim kosztem, a im więcej takich rozwiązań dla rowerów, tym więcej osób się na nie przesiądzie.

"Miękka infrastruktura rowerowa" to np. kontrapasy, czyli możliwość jazdy dla rowerów ulicą jednokierunkową pod prąd, małe ronda zamiast skrzyżowań, co uspakaja ruch i eliminuje lewoskręty (druga najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji pojazd-rower) czy obniżone krawężniki. - To tańsze, szybsze i lepsze rozwiązania niż ścieżka rowerowa, która urywa się po kilkuset metrach - zauważa Popławski.

Zmieńmy mentalność. Kierowców, pieszych i rowerzystów

- Kierowcy zachowują się jak święte krowy! Zwłaszcza ci w drogich autach - skarży się Ania, czytelniczka MMWarszawa.pl. - W piątek, ostatni dzień przed wprowadzeniem nowych przepisów, miałam groźną sytuację na drodze. Stałam pierwsza na czerwonym świetle. Za mną kilka samochodów. Upewniłam się, czy pierwszy z nich nie skręca w prawo. Gdy ruszyliśmy, pierwsze auto pojechało na wprost, a kolejne, gdy ja byłam w połowie skrzyżowania, wzięło specjalnie szeroki łuk, by skręcić w prawo jeszcze przede mną. Musiałam gwałtowanie zahamować, bo kierowca by mnie potrącił! - relacjonuje nasza czytelniczka.

- Zmiana mentalności, wszystkich, czyli nas rowerzystów, kierowców i pieszych to chyba najważniejsza potrzeba - zauważa Karol Popławski.

Rafał Muszczynko: miałem być mechanikiem samochodowym, a walczę o alternatywę dla aut

Znowelizowana ustawa jest teraz w pełni zgodna z przepisami drogowymi Konwencji Wiedeńskiej. Rowerzyści będą przez prawo bardziej chronieni, a kierowcy muszą być czujniejsi. Warto zapoznać się z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, rozglądać się wokół i szanować pozostałych uczestników ruchu drogowego.

źródła: własne oraz MMŁódź: Kodeks drogowy 2011. Kierowco patrz w prawe lusterko, uważaj na rowery!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto