Więcej zieleni na warszawskich ulicach. Zmiany w reprezentacyjnych punktach kilku dzielnic

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. Zarząd Zieleni
Zarząd Zieleni planuje zmienić oblicze warszawskich ulic. Na początku w czterech warszawskich dzielnicach: Ursynów, Mokotów, Praga i Ochota zyskają więcej drzew, ławek czy koszy na śmieci. Niewykluczone, że przebudowie ulegną niektóre ścieżki rowerowe i chodniki. Zmiany będą poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Program modernizacji nazwano #ZieloneUlice. Szczegóły w artykule poniżej.

#ZieloneUlice. Nowe oblicze warszawskich ulic

O kolejnych działaniach w ramach programu #ZieloneUlice stołeczny ratusz informował już niemal przed rokiem - około miesiąca po przejęciu władzy przez Rafała Trzaskowskiego i jego świtę. Koordynatorką projektu została Justyna Glusman, która zajmuje się zrównoważonym rozwojem i zielenią w jednym z warszawskich urzędów. Początkowo mówiono o dodatkowych nasadzeniach drzew i krzewów czy budowie nowych ścieżek rowerowych w aż dwudziestu zatłoczonych arteriach, rozmieszczonych w jedenastu dzielnicach. Następnie miasto zbierało oferty w przetargu dotyczącym aranżacji zieleni wzdłuż tych ulic. Dotychczas udało się zgromadzić projekty dla pięciu ulic w czterech dzielnicach. Teraz propozycje miasta będą konsultowane z mieszkańcami.

W rejonie wyznaczonych ulic mają pojawić się nowe drzewa, krzewy czy łąki kwietne. Obok znajdziemy także elementy małej architektury - jak nowe ławki czy kosze na śmieci oraz nowe miejsca spotkań i wypoczynku. Podczas konsultacji społecznych urzędnicy zapytają mieszkańców, które chodniki i ścieżki wymagają zmian.

- Roślinność jest niezwykle istotna dla lepszej jakości powietrza. Drzewa produkują tlen, poprawiają retencję wody i zdobią miejską przestrzeń, dlatego będziemy dbać, by Warszawa miała jak najwięcej tego rodzaju projektów – mówiła Justyna Glusman.

Gdzie powstaną #ZieloneUlice?

Obecne działania miasta w ramach opisywanego programu skupiają się na terenach czterech dzielnic. To Mokotów, Ursynów, Praga i Ochota. Które ulice mają zmienić swoje oblicze?

  • Mokotów - ul. Dąbrowskiego
  • Ursynów - ul. Wąwozowa
  • Ochota - ul. Grójecka
  • Praga - ul. Grochowska, ul. Grenadierów

Mieszkańcy, którzy nie są w stanie osobiście pojawić się na konsultacjach społecznych, a chcą podzielić się swoimi sugestiami, mogą zrobić to za pośrednictwem elektronicznego formularza. Ankieta dostępna jest w tym miejscu.

W ramach projektu miasto będzie zmieniać również oblicze ulic na:

  • Białołęce (ul. Płochocińska i ul. Światowida)
  • Bemowie (ul. Powstańców Śląskich)
  • Bielanach (ul. B. Podczaszyńskiego, ul. J. Conrada i Wólczyńska)
  • Mokotowie (ul. Domaniewska)
  • Ochocie (ul. Szczęśliwicka)
  • Pradze (ul. Szaserów i J. Dwernickiego)
  • Rembertowie (ul. Cyrulików)
  • Ursusie (ul. Warszawska)
  • Ursynowie (ul. rtm. W. Pileckiego, ul. J. Rodowicza „Anody” z Rosoła)
  • Włochach (ul. Łopuszańska z ul. F. Hynka)
  • Żoliborzu (ul. Potocka, ul. ks. J. Popiełuszki)

Na chwilę obecną Zarząd Zieleni nie ujawnia konkretnych terminów konsultacji społecznych czy kompletacji projektów dla wyżej wymienionych ulic.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleja Tysiaclecia

Kiedy doczekam sie obsadzenia ohydnych ekranow przy Alei Tysiaclecia w okolicach Dworca Wschodniego? Jak dotad strasza okolicznych mieszkancow roznego rodzaju graffiti, psimi kupami, sterta butelek po piwie i okolicznych metow, ktorzy zalatwiaja tam swoje potrzeby fizjologiczne. Potrzebny jest tez tam chodnik, bo jak narazie jest tam polna wiejska droga, z ktorej korzysta Poczta Polska.

G
Gość

Wólczyńska i Conrada wymagaja bardzo zmian. Jest po prostu nieestetycznie. Ciesze sie ze zostanie uwzglednione w zmianach ?

G
Gość
14 listopada, 23:11, Gość:

zanim te nowe nasadzenia z mioteł przerodzą się w prawdziwe drzewa można byłoby zaprzestać "pielęgnacyjnego" przerzedzania tych już rosnących...

15 listopada, 23:59, Gość:

Stare są paskudne. Bardzo dobrze, że będą nowe nasadzenia. Super.

Dokładnie Stare drzewa sa ohydne. Bez formy to raczej krzaki. Sadzono byle co zeby tylko było. Niech to wymienia na piękne okazy!

G
Gość
15 listopada, 23:57, Gość:

Trzeba posadzić płatny, zbierają kurz i zanieczyszczenia.

Platany

G
Gość
14 listopada, 23:11, Gość:

zanim te nowe nasadzenia z mioteł przerodzą się w prawdziwe drzewa można byłoby zaprzestać "pielęgnacyjnego" przerzedzania tych już rosnących...

Stare są paskudne. Bardzo dobrze, że będą nowe nasadzenia. Super.

G
Gość

Trzeba posadzić płatny, zbierają kurz i zanieczyszczenia.

G
Gość

zanim te nowe nasadzenia z mioteł przerodzą się w prawdziwe drzewa można byłoby zaprzestać "pielęgnacyjnego" przerzedzania tych już rosnących...

G
Gość

remont torowiska na Grochwskiej zmniejszył powierzchnię trawników. Przybyło betonowych płyt chodnikowych

G
Gość

jak na razie to likwidują drzewa i zieleń przy Stanisława Augusta na Kamionku. Deweloper górą

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie