Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiedźmin będzie uczył szermierki

gonzo19
gonzo19
Pokazy broni białej, historia pojedynków na szpady, obalanie mitów dotyczących rycerzy – we wtorek w bibliotece przy Duracza 19 rozpoczynają się „Bielańskie spotkania z pojedynkiem”.

– To pierwszy taki cykl. Na razie są to zajęcia pilotażowe, chcemy sprawdzić, czy będą się cieszyły popularnością – mówi MM-ce Tomasz Krzemiński z Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica na Bielanach. We wtorek (7 kwietnia) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach „Bielańskich spotkań z pojedynkiem”. – Będzie można poznać historię miecza europejskiego jako symbolu wojownika – dodaje Krzemiński.

Wykłady i pokazy to pomysł Marcina Żmudzkiego i Marcina Bąka. Obaj są miłośnikami broni białej. Żmudzki skończył wydział archeologii UW i prowadzi w Warszawie Akademię Broni. Bąk, również absolwent UW, jest dziennikarzem i autorem publikacji o tematyce militarnej. Marcin Żmudzki jest znany fanom gry komputerowej „Wiedźmin”. To na podstawie jego ruchów z mieczem – przechwyconych komputerowo przez programistów – udało się stworzyć realistyczne ruchy postaci Wiedźmina.

Broń biała to tysiące lat tradycji- Zajęcia nie będą nudne. Nie chcemy powielać tego, co mówi się w szkołach lub na studiach – wyjaśnia Marcin Żmudzki, który od 17 lat zajmuje się szermierką pojedynkową. Dodaje, że wiedza na temat broni białej w Polsce jest bardzo mała. – Na palcach jednej ręki można policzyć liczbę osób, która się tym zajmuje. Nie ma w ogóle w Polsce historyków szermierki – mówi Żmudzki.


Marcin Żmudzki prezentuje rapier podczas zajęć w Akademii Broni Podczas zajęć na Bielanach będzie można zapoznać się z budową i typologią miecza europejskiego, dawnymi systemami walki i kodeksami szermierczymi oraz turniejami w średniowiecznej Europie. Prawdziwą atrakcją będzie jednak broń biała, którą uczestnicy spotkań będą mogli wziąć do rąk. We wtorek pokazane zostaną m.in. replika „Glaudiusa” – miecza rzymskich legionistów, czy miecza normańskiego – broni Wikingów.

Obalić mity na temat broni białej
– Na zajęciach chcemy obalić też wiele mitów, m.in. ten, że tylko miecze samurajskie były ostre jak brzytwa. Tymczasem już w starożytnej Grecji tworzono miecze, które były nie mniej ostre. Będziemy również mówić o turniejach i walkach rycerskich – że owszem istniał swoisty kodeks rycerski – ale w praktyce rycerskie zachowanie bardzo rzadko miało miejsce – dodaje Marcin Żmudzki.

Udział w zajęciach z cyklu „Bielańskie spotkania z pojedynkiem” jest bezpłatny. W kolejnych edycjach będą przedstawiane m.in. historie szabli (jako narodowej broni Polaków), rapiera (ewolucja koncepcji szermierczych zachodniej Europy), czy szpady (jako najdoskonalszej broni pojedynkowej).

„Bielańskie spotkania z pojedynkiem” rozpoczynają się we wtorek 7 kwietnia o godzinie 18.00, w Sali Konferencyjnej Biblioteki Publicznej im. St. Staszica przy ul. Duracza 19. Termin kolejnych spotkań nie jest jeszcze znany.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto