Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielka farma wiatrowa pod Warszawą? Miasto chce z niej czerpać prąd. Ekologicznie i zeroemisyjnie - zmiany by oszczędzać na prądzie

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Coraz większe problemy z cenami energii, rosnąca inflacja i koszty oraz wzrastające zadłużenie miasta. To sprawia, że szybciej niż mogło się wydawać konieczne jest zdywersyfikowanie przez miasto źródeł energii. Dodając do tego ekologiczną politykę miasta ratusz zapowiada, że wkrótce wybuduje farmy dzięki którym pozyskanie prądu będzie bardziej ekologiczne.

Miasto rozpoczęło już projekt związany z instalacją fotowolatiki na miejskich budynkach, który ma być rozwijany i kontynuowany. Działania wpisują się w realizację następujących celów operacyjnych Strategii Warszawa 2030:

  • Żyjemy w czystym środowisku,
  • Inspirujemy świat,
  • Dbamy o siebie nawzajem,
  • Rozwijamy nasz twórczy potencjał,
  • Generujemy innowacje.

Miasto chce by zredukować koszty energii i paliw w mieście prowadząc do bardziej ekologicznych rozwiązań. Kluczowym aspektem planowanych inwestycji w tym zakresie będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Warszawy, uwzględniając także realizację polityki Miasta w zakresie neutralności klimatycznej.

Fotowoltaika i... farma wiatrowa

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w wybranych obszarach miejskich, będzie zaspokajane poprzez wytworzenie energii elektrycznej bezpośrednio w odnawialnych źródłach energii lub na bazie zmagazynowanej energii, wytworzonej wcześniej z energii odnawialnej. By tego dokonać zapisano już pierwsze elementy realizacji tej polityki we wstępnym projekcie budżetu na 2023 rok.

Chyba najbardziej spektakularnym celem wydaje się budowa farmy wiatrowej w miejscowości Wieliszew o mocy 12 MW. Moc 12 MW pozwoli na produkcję rocznie ok. 34 tys. MWh produkcji energii elektrycznej, pozwalającej pokryć obecne zapotrzebowanie np. 73% miejskich placówek oświatowych (46,7 tys. MWh w 2020 roku). W roku 2023 planowane jest rozpoczęcie przygotowania procesu inwestycyjnego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie, przy wsparciu Biura Infrastruktury, który składa się z wykonania raportu produktywności, określającego prognozę wielkości produkcji w zależności od typu turbiny, uzyskanie decyzji środowiskowej, koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i obrót energią, pozwolenia na budowę.

Dodajmy do tego chociażby kolejny projekt farmy fotowoltaicznej Łubna. Zagospodarowanie składowiska odpadów Łubna pod farmę fotowoltaiczną 20 MW. W roku 2023 planowane jest rozpoczęcie przygotowania procesu inwestycyjnego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie, przy wsparciu Miasta, który składa się z wykonania raportu produktywności, uzyskanie decyzji środowiskowej, koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i obrót energią, pozwolenia na budowę.

Warszawa jednym z miast-pionierów

Oprócz tego miasto będą uczestniczyć w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. Udział w misji daje możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań poprzez projekty demonstracyjne, na które oprócz możliwego do uzyskania dofinansowania, konieczny będzie wkład własny. Warszawa zaproponowała dwie dzielnice, które będą neutralne klimatycznie do roku 2030 co oznacza, że funkcjonowanie tych dzielnic pod kątem energetycznym musi zostać w sposób istotny zmienione. W wytypowanych dzielnicach konieczne będą głębokie termomodernizacje, wdrożenie systemów zarządzania energią, czy transportu niskoemisyjnego. Nie wskazano jednak póki co dokładnie o jakie dzielnice chodzi.

Te inwestycje będą wymagały sporych nakładów finansowych, ale Unia Europejska promuje inwestycje w zieloną energię, więc miasto liczy na ich mocne dofinansowanie z UE, co jednocześnie pozwoli w przyszłości zmniejszyć zużycie energii z paliw kopalnych i zaoszczędzić w kolejnych latach na prądzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto