Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka operacja w Warszawie. Z pl. Europejskiego znikną 42 metasekwoje. Większość drzew trafi na Pole Mokotowskie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Przesadzanie metasekwoi w Warszawie
Przesadzanie metasekwoi w Warszawie Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
W Warszawie rozpoczęła się akcja polegająca na przesadzaniu 42 metasekwoi. Duże drzewa zostaną przetransportowane z pl. Europejskiego na Pole Mokotowskie oraz do kilku innych miejsc w stolicy. - To pierwsza taka operacja od lat - informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o rozpoczęciu bezprecedensowej operacji przesadzania 42 metasekwoi. W związku z decyzją, duże drzewa znikną z pl. Europejskiego i trafią na Pole Mokotowskie oraz do innych miejsc w stolicy.

Organizatorem operacji jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Za sfinansowanie akcji odpowiada z kolei firma Ghelamco, która jest właścicielem terenu.

Przesadzanie metasekwoi w Warszawie

Wielka operacja w Warszawie. Z pl. Europejskiego znikną 42 m...

- Dla nas każde drzewo jest na wagę złota, dlatego z radością angażujemy się w to przedsięwzięcie. To pierwsza od lat taka operacja w Warszawie i to zupełnie wyjątkowa, bo przesadzamy 42 sześcioletnie, duże drzewa. Wpisuje się to w politykę zarządzania zielenią, którą wspiera prezydent Trzaskowski. Dbanie o drzewa, które rosną w mieście, jest naszym absolutnym priorytetem, bo wiemy, że przynoszą policzalne korzyści mieszkańcom - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni, cytowana przez UMSW.

Informację na temat przesadzenia drzew przekazała także nowa rzecznika Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Monika Beuth-Lutyk.

Wyjątkowe drzewa w Warszawie

Metasekwoje pojawiły się na placu Europejskim w 2016 roku, a przetransportowano je do naszego kraju z jednej z niemieckich szkółek. Dziś drzewa mierzą po około 10-12 metrów wysokości.

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to drzewo należące do rodziny cyprysowatych i jest obecnie jedynym przedstawicielem rodzaju metasekwoja. Drzewo to stanowi pozostałość po minionych epokach geologicznych. Występowało w erze mezozoicznej, w końcu okresu kredowego i dominowało w trzeciorzędzie. W czwartorzędzie gatunek zachował się jedynie na stanowiskach reliktowych na terenie Chin. Do Polski te wyjątkowe drzewa zostały sprowadzone w 1947 roku. Najstarsze egzemplarze rosną w ogrodach botanicznych w Kórniku, Krakowie i Warszawie.

Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni oraz Kamila Nowocin, zastępczyni dyrektora ZZWUrząd Miasta Stołecznego Warszawy

Drzewa ze względu na regularną, stożkową koronę, a także jasnozielony kolor igieł oraz rdzawo-cynamonową korę łuszczącą się pasami uznawane są za jedne z bardziej atrakcyjnych, jakie można sadzić w Polsce. Warto podkreślić, że w odpowiednich warunkach mogą osiągnąć wysokość aż 35 metrów.

- Gatunek ten jest bardzo odporny. Szczególnie dobrze znosi trudne warunki miejskie czy przemysłowe. Można go sadzić w pasie drogowym szerokich ulic, na placach miejskich czy w parkach. Dobrze rośnie nawet na glebach o przeciętnej jakości. Jednocześnie drzewa te są bardzo estetyczne - latem obsypane zielonymi igłami, które jesienią przebarwiają się na żółto i czerwonobrunatno. Wówczas metasekwoje wyglądają jakby płonęły - mówi Kamila Nowocin, wicedyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, cytowana przez UMSW.

Przesadzeniem drzew zajmie się firma Drewsmol, a całe przedsięwzięcie zostanie rozłożone w czasie. Metasekwoje najpierw trafią na Pole Mokotowskie, a następnie zostaną zasadzone w pozostałych, wybranych punktach na mapie stolicy. Obecnie część pl. Europejskiego jest zamknięta, gdyż firma Ghelamco rozpoczęła tam budowę wieżowca o nazwie Bridge, który zostanie usytuowany tuż obok zabytkowego budynku wydawnictwa Bellona. To właśnie początek tej operacji wymagał przesadzenia metasekwoi. Po jej zakończeniu, firma dokona również nasadzenia 115 nowych drzew na terenie Woli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto