Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc: Potrawy i przepisy świąteczne

MM Warszawa
MM Warszawa
Stare porzekadło głosi, że "Wielkanocne jedzenie ugasi każde pragnienie". Dlatego przedstawiamy Wam świąteczne przepisy na potrawy, które być może zagoszczą na Waszych stołach.

Czy ktoś z Was wyobraża sobie święta Wielkanocne bez jajek, słodkiej babki, sałatki warzywnej i galaretki? Chyba nikt. Przywykliśmy bowiem do tego, że na naszych stołach królują jajeczka na twardo, serniczki i pasztet zajęczy.

Co powiecie jednak na mniej tradycyjne przepisy na potrawy takie jak... Jaja na knelu w sosie bearneńskim, mazurek kajmanowy czy budyń jarzynowy?

Przedstawiamy Wam przepisy na ciekawe Wielkanocne dania i przekąski. Większość z nich jest łatwa do przygotowania, choć czasochłonna. Pamiętajcie jednak o tym, że Wasze trudy kulinarne zostaną docenione przez najbliższych i domowników, którzy z pewnością będą zachwyceni zaproponowanymi przez Was potrawami.

Uwierzcie nam, wiemy, co piszemy, bo sami nie raz korzystaliśmy z tych przepisów! ;-)

Schab nadziewany ziołami

1 kg schabu bez kości,
Po 2 łyżki świeżo pokrojonych ziół: koperku, bazylii, tymianku, zielonej pietruszki
4 łyżki masła
Ząbek czosnku
100 ml białego wina
Sól i pieprz do smaku

Schab dobrze umyć, natrzeć solą, pieprzem i czosnkiem. Odstawić w chłodne miejsce na 50-60 min. Zioła utrzeć z dwoma łyżkami masła. Nożem nakłuć wzdłuż mięso w kilku miejscach i w otwory włożyć zioła. Mięso podrumienić na maśle. Przełożyć do dużej brytfanny, dodać tłuszczyk ze smażenia, wlać ok. 3-4 łyżek wody i piec przez godzinę w temperaturze ok. 180 stopni. Raz na jakiś czas, polewać mięso sosem z pieczenia, aby nie było ono zbyt suche. Po ok. 30 min pieczenia, schab należy podlać winem.

 

Jajka na knelu w sosie bearneńskim

 

8 jajek w koszulkach
100 g chudej szynki
Łyżeczka masła

Knel:
200 g cielęciny
1 jajko, 1 żółtko
Po 2 łyżki mąki i masła

Sos:
2 szalotki
3 łyżki octu winnego
3 żółtka
Kostka masła
Estragon, biały pieprz, sól do smaku

 

Do zmielonego przez nas mięsa należy dodać jajko, żółtko, masło oraz mąke. Wyrobić masę i posolić. Małe porcelanowe foremki jak do babeczek, posmarować masłem, wysypać posiekaną szynką i wypełnić do ¾ knelem. Następnie upiec w piekarniku w temperaturze ok. 200 stopni przez 20 min. Posiekane szalotki, estragon i pieprz gotować z octem i 50 ml wody. Płyn przecedzić. Naczynie z nim wstawić do naczynia z wrzątkiem, dodać żółtka, sól i ubijać trzepaczką. Małymi porcjami dodawać masło i ubijać, aż sos nabierze jednolitej konsystencji. Do każdej foremki upieczonego knelu włożyć jajko i polać sosem. Posypać pokrojonym estragonem.

 

Babka kawowo-migdałowa

100 g migdałów
3 łyżki kawy rozpuszczalnej
Kostka masła
250 g białęgo cukru
4 jajka
Łyżka cukru waniliowego
150 g mąki pszennej
50 ml koniaku
10 g proszku do pieczenia

Migdały sparzyć, zdjąć skórki i drobno posiekać. Kawę rozpuścić w zimnym koniaku. Masło dobrze utrzeć z cukrem. Ucierając dodać żółtka, cukier waniliowy, migdały, mąkę z proszkiem do pieczenia i kawę. Białka ubić na sztywną pianę i połączyć z resztą składników. Do formy natłuszczonej i wysypanej mąką przełożyć ciasto i piec ok. godziny w temperaturze 180 stopni.

 

Mazurek kajmakowy

Ciasto:

30 dkg mąki

10 dkg cukru pudru

20 dkg masła

2 łyżki gęstej śmietany 30-procentowej

1 żółtko

 

Masa:

2 szklanki mleka

50 dkg cukru

10 dkg masła

 

Przybranie:

połówki orzechów pekanów i włoskich

kilka rodzynek, daktyli

masa marcepanowa.

 

Przepis na ciasto: Zpodanych składników zagnieść szybko kruche ciasto i włożyć na 2 godziny do lodówki. Po schłodzeniu rozwałkować ciasto na placek grubości 5 mm. Ułożyć placek w formie o wymiarach 30 x 40 cm. Z reszty ciasta wycisnąć szprycą ozdobny wałek wokół brzegów mazurka. Piec  35 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 220 °C.

Przepis na masę: mleko zagotować z cukrem na małym ogniu, stale mieszając, do zgęstnienia (ok. 2 godz.). Przestudzić, dodać masło i ucierać, aż masa zwiększy dwukrotnie swoją objętość. Nożem maczanym w gorącej wodzie rozsmarować masę na cieście. Przybrać bakaliami i ozdobami z masy marcepanowej.

 

Pascha pomarańczowa

25 dkg tłustego twarogu

5 łyżek cukru

3 łyżki masła (o temperaturze pokojowej)

5 łyżek gęstej śmietany kremówki

7 dkg migdałów

po 3 dkg skórki pomarańczowej i rodzynek

1 pomarańcza do dekoracji

 

Rodzynki umyć i namoczyć na 15 min w ciepłej wodzie, skórkę pomarańczową drobno pokroić, migdały sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki i grubo posiekać. Ser utrzeć drewnianą łyżką na pulchną masę, dodając po łyżce masła, połączyć ze śmietaną i bakaliami, dokładnie wymieszać. Włożyć masę do wypłukanej zimną wodą miseczki, przykryć odpowiednio przyciętym płatkiem pergaminu (lub folii aluminiowej), wstawić do lodówki na 4-5 godz. do lodówki. Na godzinę przed podaniem zanurzyć miskę na kilka sekund w naczyniu z bardzo gorącą wodą, podważyć ostrym nożem brzegi i wyjąć paschę na ozdobny talerz. Ozdobić plasterkami i cząstkami pomarańczy. Przechowywać w lodówce, podawać mocno ochłodzoną.

 

Sernik drezdeński

Ciasto:

350 g mąki

15 g drożdży

1/8 l letniego mleka

30 g masła

1 jajko

Szczypta soli

 

Masa serowa:

2 jajka

120 g cukru

1/4 łyżeczki soli

Starta skórka z 1/2 cytryny lub olejek migdałowy

500 g białego sera (o gładkiej masie)


Masa jajeczno-maślana

180 g masła

150 g cukru

pół laski wanilii

4 jajka

4 łyżki mąki

30 g płatków migdałowych

Ciasto: całą mąkę przesiać, niewielką ilość odłożyć do miski, zrobić dołek i rozkruszyć do niego drożdże, wlać powoli letnie mleko i dokładnie wymieszać. Przysypać cienką warstwą mąki, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 15 min (to jest tzw. rozczyn). Masło rozpuścić i wymieszać z jajkami. Wyrośnięty rozczyn posypać przy brzegu miski cukrem i solą, a następnie dolać tłuszcz z jajkami. Wyrabiać drewnianą łyżką dodając stopniowo pozostałą mąkę. (Można też wyrabiać ciasto mikserem, co bardzo skraca czas i jest mniej męczące.) W końcu wyłożyć ciasto na stolnicę posypaną mąką, wyrabiać i uderzać dłońmi do momentu, gdy będzie już gładkie. Uformować kulę, ponownie przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na 25-40 minut.

Masa serowa: wymieszać jajka, cukier, sól, skórkę otartą z cytryny i utrzeć na kremową masę. Następnie dodawać stopniowo po 1 łyżce sera, cały czas ubijając na gładką, puszystą masę. Masa nie powinna być za rzadka.

Gdy ciasto zwiększy dwukrotnie swoją objętość, rozwałkować je na wielkość blachy, ułożyć na blaszce i rękoma rozklepać krawędzie ku górze. Dość gęsto ponakłuwać ciasto widelcem. Rozsmarować na cieście masę serową.

Masa jajeczno-maślana: ubić najpierw na puszystą masę masło z cukrem. Dodać jajko i wanilię, później mąkę i stopniowo kolejne jajka. Masę jajeczną wyłożyć na masę serową i posypać wiórkami migdałowymi.

Piec przez 25 - 30 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 - 225°C. Po ostygnięciu pokroić ciasto w kostkę.

 

Pikantna wielkanocna kiełbasa

50 dag białej kiełbasy
3 pomidory
papryka zielona lub czerwona
cebula
cukinia
sól
pieprz
ostra papryka w proszku
olej może być oliwa z oliwek

Wymyj dokładnie kiełbasę. Posiekaj wszystkie warzywa (z papryki i pomidora powinno się zdjąć skórkę). Cebule zeszklij na rozgrzanym na patelni oleju. Dodaj do tego dobrze posiekane warzywa. Na patelnię wlej 2 niepełne szklanki bulionu warzywnego. Ułóż w naczyniu żaroodpornym kiełbasę, dodaj do niej zawartość patelni i wstaw to wszystko do piekarnika na 15 minut, przyprawiając wcześniej potrawę solą, pieprzem i papryką w proszku.

 

Żurek wielkanocny

1,5 l wywaru z mięsa i warzyw
1 l żurku
50 dag surowej białej kiełbasy
4 jajka na twardo
0,5 szklanki gęstej śmietany
1 łyżka startego chrzanu
1 cebula
4 ząbki czosnku
3 liście laurowe
1,5 łyżki majeranku
10 ziarenek czarnego pieprzu
sól i pieprz

Białą kiełbasę zalej gorącym wywarem z mięsa i warzyw, dodać cebulę opaloną nad palnikiem lub na patelni bez tłuszczu, liść laurowy i ziarna pieprzu. Gotuj 30-40 min. Wyjmij cebulę, wlej zakwas i gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 15-20 min. Wyjmij kiełbasę, przecedź całą zupę, aby była klarowna. Dodaj chrzan, rozgnieciony czosnek, śmietanę i majeranek. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Kiełbasę pokrój w plasterki, dodaj do żurku.

 

 

Świąteczna sałatka jajeczna

6 jajek
15 dag majonezu
cebula
8 dag zielonego groszku z puszki
2 pomidory
pęczek szczypiorku
papryki konserwowe
sól, pieprz

 

Jajka gotować 10 min. od momentu zagotowania. Ostudzić, obrać, pokroić na ćwiartki. Pomidory sparzyć, zdjąć skórki, pokroić na ćwiartki. Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Papryki odcedzić, pokroić w kawałki. Szczypiorek opłukać, posiekać. Zielony groszek odcedzić z wody. Wszystkie składniki włożyć do salaterki, dodać majonez i szczypiorek. Delikatnie wymieszać i przyprawić do smaku.

 

 

Gniazdka wielkanocne

 

Chleb pszenny w proszku (510 g)

175 ml zimnego mleka + 75 ml wrzącej wody

3 łyżki cukru

3 łyżki miękkiej margaryny

2 rozmącone jajka (3/4 jaj do ciasta, 1/4 do posmarowania wierzchu gniazdek)

25 g drożdży

 

Do zimnego mleka dolać wrzącą wodę. Drożdże rozkruszyć, zalać 100 ml ciepłej wody z mlekiem, wymieszać. Do miski wsypać mieszankę Chleba pszennego Delecta, dodać cukier, margarynę, 3/4 rozmąconych jajek, rozpuszczone drożdże, pozostałą wodę z mlekiem. Wyrabiać mikserem (mieszadła świderki) lub ręcznie 3-4 minuty. Ciasto podzielić na połowę. Każdą część rozwałkować na prostokąt 36x20cm i podzielić na 12 wąskich pasków (w sumie otrzymamy 24 paski o szerokości ok. 3 cm). Splatać po dwa paski razem, zlepiać końce. Ułożyć 12 gniazdek na papierze do pieczenia lub bezpośrednio na natłuszczonej blaszce (blaszka o wymiarach 25x10cm z wyposażenia piekarnika). Posmarować gniazdka pozostałym jajkiem, posypać grubo cukrem. Nastawić piekarnik na 220°C. Postawić blachę przy uchylonym piekarniku do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Piec w 220°C przez około 20 minut.

 

 

Jabłuszka w szlafroczkach

Ciasto:
25 dag mąki
22 dag masła
2 jajka
2 żółtka
10 dag kwaśnej śmietany

Nadzienie:
75 dag jabłek
10 dag dżemu lub marmolady
3 łyżki cukru pudru
1 opakowanie cukru wanilinowego

Przesianą mąkę posiekać z tłuszczem, dodać 1 jajko, 2 żółtka oraz śmietanę i szybko zarobić ciasto. Przykryć je i trzymać w lodówce do następnego dnia. Jabłka umyć, obrać, przekroić na połówki i wydrążyć gniazda nasienne. Ciasto rozwałkować na grubość około 1 cm i wykrawać kwadraty o boku 10 cm. Na środku każdego kłaść połówkę jabłka, do zagłębień po wydrążeniach włożyć dżem lub marmoladę, rogi kwadratu zlepić na środku nad jabłkiem, dokładnie zlepiając również krawędzie boków. Rozbić jajko i posmarować nim ciastka. Wstawić do bardzo nagrzanego piekarnika (200-220°C) i piec około 20 minut, do zarumienienia. Po wyjęciu posypać ciastka cukrem pudrem i cukrem wanilinowym.

Wielkanocna galaretka owocowa

1 opakowanie galaretki o smaku wiśniowym, cytrynowym, pomarańczowym
polewa o smaku mlecznej czekolady
1 opakowanie bitej śmietany

1 puszka brzoskwiń
1 puszka ananasów
½ szklanki rodzynek
½ szklanki drobno pokrojonych orzechów laskowych
9 sztuk ptasiego mleczka
9 czereśni lub wiśni z ogonkami
9 kostek cukru
1 łyżka spirytusu
2 banany
3 duże mandarynki lub 4 mniejsze

Galaretkę o smaku wiśniowym przygotuj wg przepisu na opakowaniu i odstaw, aby przestygła. Po wystudzeniu przelej do 9 szklanych pucharków do ¼  ich wysokości. W każdym pucharku umieść po 1 ptasim mleczku i posyp orzechami. Po zastygnięciu galaretki wiśniowej, wlej do naczyń wcześniej przygotowaną i schłodzoną galaretkę o smaku pomarańczowym. Dodaj do niej pokrojone brzoskwinie, cząstki mandarynek i ¼ szklanki rodzynek. Składniki rozłóż równomiernie. Po stężeniu galaretki o smaku pomarańczowym wlej wcześniej przygotowaną i schłodzoną galaretkę o smaku cytrynowym. Włóż do niej pokrojone kawałki ananasa i pokrojone w małe kawałki banany. Po zastygnięciu galaretki pucharki udekoruj Śnieżką przygotowaną wg przepisu na opakowaniu. Posyp resztą rodzynek oraz udekoruj deser wcześniej przygotowaną polewą o smaku mlecznej czekolady.  Na wierzchu każdego deseru ułóż po jednej wiśni lub czereśni. Obok połóż nasączoną spirytusem kostkę cukru. Przed podaniem na stół kostkę cukru podpal.

Drożdżowe ślimaczki

Ciasto podstawowe:
1 opakowanie ciasta drożdżowego np. Duża Blacha Delecta (600 g)
3 jaja
250 ml mleka
100 g margaryny

Nadzienie:
200 g zmielonych orzechów laskowych
200 g rodzynek
łyżeczka aromatu do ciast – smak migdałowy
100 g cukru pudru
1 jajo
4 łyżki kwaśnej śmietany
2 łyżki skrobi ziemniaczanej

Dekoracja: konfitura o Twoim ulubionym smaku

Wlej do garnka mleko, dołóż margarynę i razem podgrzewaj do rozpuszczenia tłuszczu. Ostudź, roztwór powinien być lekko ciepły (maks. temp. 40ºC). Wsyp zawartość torebki do głębokiej miski, dodaj jaja, wlej mleko z margaryną i wyrabiaj ręką do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Odstaw ciasto w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia. Blachę z wyposażenia piekarnika wyłóż papierem do pieczenia lub wysmaruj tłuszczem i wysyp mąką. Ciasto podziel na dwie części, każdą z nich rozwałkuj, podsypując mąką, posmaruj połową nadzienia i zwiń na kształt rolady. Każdą z rolad pokrój uzyskując ślimaczki. Delikatnie, każdego ślimaczka przenieś na blachę za pomocą noża. Wstaw do zimnego piekarnika i piecz w temperaturze 160-170ºC przez 30-35 minut. Po wyjęciu z pieca ślimaczki można posmarować konfiturą.

Indyk w galarecie

1 jajko
1 puszka groszku zielonego
1 słoik szparag
500 g wędliny z indyka
2 kostki rosołowe
20 g Żelatyny
sól
pieprz
kilka oliwek

Jajko ugotować na twardo, pokroić w plasterki. Groszek i szparagi osączyć na sicie. Wędlinę z indyka pokroić na kawałki. Zagotować 1 l wody, zestawić z ognia, rozpuścić 2 kostki rosołowe, dodać 20 g żelatyny, dokładnie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Wywar doprawić solą i pieprzem. Na dno prostokątnej formy do ciast (długości 24 cm) wlać cienka warstwę wywaru, zostawić do stężenia. Ułożyć w równych odległościach plasterki jajka i szparagi, wsypać cześć groszku. Wlać ponownie część wywaru, odstawić do zastygnięcia. Szparagi oraz 6 przekrojonych na pól oliwek ułożyć na bokach formy. Rozłożyć mięso, wsypać resztę groszku i zalać pozostałym wywarem. Naczynie wstawić na kilka godzin do lodówki.

Budyń jarzynowy

120 g marchwi
120 g kalafiora
120 g brokułów
120 g czerwonej papryki
1/4 szklanki mleka
2 żółtka
1 Żelatyna
60 ml śmietanki (18% tłuszczu)
pieprz
curry
tłuszcz do wysmarowania formy
natka pietruszki

Marchew, kalafior umyć, oczyścić, pokroić na małe kawałki. Brokuły umyć, podzielić na różyczki. Warzywa krótko gotować w osolonej wodzie (ok. 5 min), osączyć na sicie. Z papryki usunąć skórkę, przeciąć na pół oczyścić z nasion. Każde warzywo zmiksować w oddzielnym naczyniu.

Mleko zagotować, żółtka ubić na pianę, wymieszać z mlekiem. Wlać śmietankę. Żelatynę namoczyć w 4 łyżkach zimnej wody. Naczynie wstawić do garnka z gorącą wodą, gdy żelatyna będzie płynna wymieszać ją z mlekiem, doprawić solą, pieprzem, curry, podzielić na cztery części i dodać do zmiksowanych warzyw.

Prostokątną formę (dł. 24cm) posmarować tłuszczem. Nałożyć pierwszą warstwę budyniu, schłodzić. Postępować z każdą warstwa tak samo. Budyń wstawić na kilka godzin do lodówki. Serwować w plastrach z natką pietruszki.

Pstrąg w rajskiej galarecie

2 średniej wielkości pstrągi
3 jabłka
1 cytryna
pęczek koperku
3 kostki bulionu warzywnego
700 ml wody
300 ml białego wytrawnego wina
300 ml soku jabłkowego
1 opakowanie żelatyny
2 liście laurowe
kilka ziaren gorczycy, pieprzu czarnego i ziela angielskiego
sól

Sprawione pstrągi pociąć wzdłuż grzbietu na płaty, usunąć kręgosłup i ości, opłukać, osuszyć, pokroić na 5 cm kawałki, skropić sokiem cytrynowym.
Do płaskiego garnka wlać wodę, wino, sok jabłkowy, dodać kostki warzywne, przyprawy, wszystko zagotować.

Jabłka umyć (wydrążyć gniazda nasienne), pokroić na grubsze plasterki, włożyć do wywaru, gotować 2-3 minuty, wyłożyć na talerz, gdy ostygną usunąć delikatnie skórkę. Kawałki ryby gotować 5-6 minut na wolnym ogniu.

Wywar przecedzić, dolać wody do objętości 1,5 l, dosolić do smaku, zagotować. Żelatynę wsypać do wywaru, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia, odstawić do wystudzenia.

Do formy keksowej o wymiarach 35x11 cm wlać na dno trochę galarety, zostawić do stężenia, następnie ułożyć gałązki koperku, na nich na przemian kawałki ryby i plasterki jabłek, zalać wywarem z żelatyną, wstawić do lodówki do stężenia. Ułożyć następną warstwę, zalać pozostałym płynem.

Pieczeń świąteczna z owocami

Przyprawa do zup, sosów, sałatek
Sos pieczeniowy ze śliwką
1,4 kg schabu b/k
250 g mięsa z kurczaka b/s
5 łyżek gęstej śmietany
1 jajko
100 g śliwek i moreli suszonych
pieprz

Schab przekroić tak, aby powstał duży prostokąt, oprószyć ziołami i skropić przyprawą do zup. Pozostawić do następnego dnia w lodówce. Mięso z kurczaka zmiksować ze śmietaną, jajkiem i pieprzem. Owoce umyć i pokroić w paski.

Schab rozłożyć i posmarować masą drobiową, na środku ułożyć warstwę z owoców, zrolować i obwiązać nicią. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200ºC i piec 20 minut, następnie zmniejszyć temp. do 175ºC i piec kolejne 90 minut.

Sos przygotować wg przepisu na opakowaniu i podawać do pieczeni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto