Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne tradycje - religijne i ludowe

(AP)
fot. archiwum
fot. archiwum
Święta Wielkanocne są największym wydarzeniem w kościele katolickim. Nad ranem w niedzielę wielkanocną w kościołach biją dzwony głosząc wieść o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, a wierni uczestniczą w rezurekcji, czyli ...

Święta Wielkanocne są największym wydarzeniem w kościele katolickim. Nad ranem w niedzielę wielkanocną w kościołach biją dzwony głosząc wieść o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, a wierni uczestniczą w rezurekcji, czyli mszy z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, połączonej z procesją i pozdrawiają się słowami: „Chrystus Zmartwychwstał” – „Zmartwychwstał prawdziwie”. Rozbrzmiewa też pieśń „Wesoły nam dziś dzień nastał”.

Święta to czas spotkań z najbliższymi, rodziną i przyjaciółmi. Tradycyjny stół wielkanocny jest obfity. Powinien znaleźć się na nim baranek z chorągiewką, symbol umęczonego Chrystusa.

Najbardziej uroczyście obchodzone jest śniadanie wielkanocne, na którym nie może zabraknąć tradycyjnych potraw: żurku, białej kiełbasy, jaj. Jego najważniejszą częścią jest dzielenie się święconką. Poświęcone w Wielką Sobotę pokarmy mają przypominać, że Zmartwychwstały Chrystus jest dla nas wszystkich chlebem życia. Kosz ze święconym ustawia się w domu na honorowym miejscu.
Przed wiekami święcono tylko baranka, z czasem dołączano także inne pokarmy mięsne, jaja, ser, ryby, chleb, ciasto oraz zioła. Dla chrześcijan, baranek jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Chrzan i pieprz symbolizują gorzkie zioła, z którymi Żydzi jedli baranka przez wyjściem z Egiptu. Chleb ma przypominać o „chlebie żywym, który zstąpił z nieba” i o nakarmieniu głodnego ludu, który na pustkowiu słuchał słów Chrystusa.

Jajko w chrześcijańskiej interpretacji oznacza nowe życie. Te położone do poświęcenia według tradycji powinny być specjalnie udekorowane i ozdobione. Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie. Fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona – krew Chrystusa przelana na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta – radość ze zmartwychwstania. Najprostszą techniką barwienia jajek jest tzw. kraszanka, czyli gotowanie ich w łupinkach cebuli, kwiatach malwy, korze dębowej lub olszowej. Współcześnie stosuje się jednak gotowe barwniki. Innym popularnym sposobem ozdabiania jaj są pisanki, które powstają przy użyciu wosku.

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych.

Popularne jest szukanie zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego i śmigus-dyngus w poniedziałek. Tego dnia oblewać można wszystkich i wszędzie. Według ludowej tradycji zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście, ale jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła sobie wybranka. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia dziewczynie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto