Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki model ludzkich płuc pokaże warszawiakom, co wdychają. Będzie czernieć w miarę “oddychania” miejskim powietrzem

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Gigantyczny model ludzkich płuc pokażą jakość powietrza w Warszawie. "Będą wdychać powietrze i filtrować zanieczyszczenia"
Gigantyczny model ludzkich płuc pokażą jakość powietrza w Warszawie. "Będą wdychać powietrze i filtrować zanieczyszczenia" mat. prasowe
Wielki model ludzkich płuc pokaże, jak bardzo powietrze w Warszawie jest zanieczyszczone. Polski Alarm Smogowy zaczyna właśnie akcję pokazującą, jak brudnym powietrzem oddychamy. Instalacja dotrze również do Warszawy. Więcej informacji w tekście poniżej.

Zobacz, czym oddychasz

Model ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości pojawi się w Warszawie, aby uświadomić mieszkańcom, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychają. Płuca będą „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zawieszone w nim zanieczyszczenia. - Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie - mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach– mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Ogólnopolska akcja rozpoczęła się w czwartek, 14 listopada 2019, w Dniu Czystego Powietrza na Rynku w Oświęcimiu. Instalacja dostępna będzie w Warszawie w 2020 roku, od 29 stycznia do 12 lutego.

Zakaz palenia węglem w Warszawie?

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. - To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzoapirenu. Dlatego też wdrożenie sprawnego programu dopłat do wymiany „kopciuchów” powinno stanowić podstawowe antysmogowe działanie rządu - informuje Polski Alarm Smogowy. W Warszawie trwa obecnie zbiórka podpisów pod petycją do władz stolicy, odnośnie wprowadzenia zakazu palenia węglem, zarówno w kominkach, kozach i ogrzewaczach pomieszczeń. Więcej informacji na ten temat przeczytasz TUTAJ.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto