Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki skarb z Zamku Piastowskiego

Teraz Opole
Teraz Opole
fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik Teraz Opole
Tysiące monet, złoto, a nawet... magiczny róg nosorożca to tylko część ogromnego majątek jaki zgromadził ostatni opolski Piast.

Był nim książę Jan II Dobry, który umarł 27 marca 1532 roku mając nieco ponad 70 lat. Nie pozostawił jednak po sobie potomka i dlatego jego majątek przypadł królowi czeskiemu Ferdynandowi I.
Gdy komisja - składająca się z ministra, radców, kanclerza a także duchownego - weszła do Zamku Piastowskiego szybko przekonała się, że opowieści o wielkim majątku nie były przesadzone. W skarbcu zgromadzono ogromną ilość gotówki, na którą składały się dukaty, guldeny, a także czeskie i polskie grosze oraz węgierskie fenigi. W XIX wieku niemieccy historycy szacowali ich wartość na 300 tysięcy ówczesnych marek! Tymczasem to była tylko część skarbu...
Skrupulatni urzędnicy znaleźli bowiem również kilka bryłek złota, złote kubki, miski i koneweczki, a także ponad 300 klejnotów i ozdób różnego rodzaju w tym naszyjniki z pereł czy złote pierścienie oraz złoty krzyż z pięcioma hiacyntami, który książę miał nosić osobiście. Wysłannicy króla wyróżnili m.in. złoty łańcuch ozdobiony szafirami i turkusami oraz kunsztowną kompozycję, składającą się z młodzieńca i panny w ogrodzie ozdobionym szlachetnymi kamieniami.
Ale to nadal nie było wszystko. W zamku znaleziono m.in. ozdobną broń w tym dziesięć sztyletów, ochronny rękaw z perłami, a nawet fragment rogu nosorożca, który rzekomo miał mieć magiczną moc. Urzędnicy królewscy spisali też zawartość komnat mieszkalnych (odnotowali np. że książę miał dwa łoża), kuchni, piwnic jak równie zbrojowni.
Regiopedia - dołącz do encyklopedii województwa opolskiego
Ten potężny majątek nie był po kimś odziedziczony. Ostatni Piast z linii opolsko-raciborskiej zapracował na niego mądrymi rządami, które umożliwiały odkupywanie od zadłużonych książąt śląskich ich ziem. W 1521 roku dzięki połączeniu księstwa raciborskiego z opolskim państwo Jana II było u szczytu potęgi i obejmowało zasięgiem obszar od Ścinawy Niemodlińskiej i Nysy Kłodzkiej na zachodzie, po Sudety na południu, i granicę z Polską na wschodzie i północy.
Majątek, jaki udało się zgromadzić księciu nowy właściciel wywiózł z Opola - skarb trafił do Wiednia, a potem prawdopodobnie posłużył na sfinansowanie wojen jakie Ferdynand toczył z Turkami. Także księstwo opolsko - raciborskie było przez lata zastawem pod pożyczkę wojenną. Do tej pory nikomu nie udało się prześledzić losów skarbu, który wciąż czeka na historyka odkrywcę.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto