Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie i zwiedzanie z przewodnikiem. Poznaj historię zabytkowego drewniaka na Pradze-Północ

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie wyremontowanego zabytkowego drewniaka przy ul. Środkowej 9. Jest to niepowtarzalna okazja, aby wraz z przewodnikiem wejść do wnętrza XIX-wiecznego budynku i odkryć jego historyczne ciekawostki. Szczegóły poniżej.

Zabytkowy drewniak w nowej odsłonie

Na przestrzeni ostatnich lat Ognisko Praga przeszło gruntowny remont, który został przeprowadzony z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Udało się utrwalić niepowtarzalny charakter budynku oraz zachować jak najwięcej oryginalnych elementów takich jak piece kaflowe, elementy więźby dachowej oraz nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Na poddaszu znajdują się stare drewniane słupy i belki z widocznymi oznaczeniami ciesielskimi. Budynek przy ul. Środkowej jest jednym z nielicznych drewniaków zachowanych na warszawskiej Pradze. W weekend (22 i 23 stycznia) każdy chętny może zobaczyć jego wnętrza podczas oprowadzania z przewodnikiem. Bezpłatne wejściówki dostępne są TUTAJ.

Zobacz zdjęcia z naszej wizyty w drewniaku, który powstał 88 lat temu:

Wielkie otwarcie i zwiedzanie z przewodnikiem. Poznaj histor...

O drewniaku

Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa" oprócz zapraszania na wyjątkowe zwiedzanie, przypomina również historię XIX wiecznego drewniaka. Według niektórych źródeł został zbudowany w 1879 r. Pełnił on wówczas rolę obiektu do wynajmowania z licznymi pokojami oraz sadem. W 1933 r. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego kupiło go i w marcu 1934 r. stworzyło placówkę dla dzieci – Ognisko. Ognisko przy ul. Środkowej miało około 120 podopiecznych, na początku tylko chłopców, gazeciarzy, którzy byli często jedynymi żywicielami rodziny. Dla dzieci Ognisko było „drugim domem”, gdzie mogły dostać posiłek oraz schronienie.
Na parterze budynku znajdowała się jadalnia, odbywały się tam również zajęcia. W Ognisku można było czytać książki, zagrać w bilard, szachy lub bierki oraz posłuchać radia. Przy drewniaku działała orkiestra mandolinistów, chór rewelersów, drużyna piłkarska oraz drużyna harcerska. Wychowankowie wydawali gazetkę „Oczko”, gdzie komentowali bieżące sprawy. Działał też teatrzyk kukiełkowy. W hoteliku na poddaszu drewniaka nocleg znajdowało 60 dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto