MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy ile schronów znajduje się w Warszawie. Straż pożarna dokonała szczegółowej inwentaryzacji. Ile mogą pomieścić osób?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Państwowa Straż Pożarna zinwentaryzowała 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Podzielone zostały one na trzy kategorie miejsc w których schronić może się ludność. Dzięki działaniom strażaków i ministerstwa poznaliśmy szczegóły jeśli chodzi o to ile schronów jest dziś dokładnie w Warszawie. Wystartowała też aplikacja pozwalająca sprawdzić najbliższe miejsce schronienia.

- Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, dzięki której każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Ta aplikacja jest dobrym narzędziem i można od dziś z niej korzystać - mówił 6 kwietnia wiceminister Maciej Wąsik. Jak dowiadujemy się z danych dostępnych w skutek inwentaryzacji łącznie w Warszawie znajduje się ponad 18 tysięcy obiektów. Dodatkowo najwięcej obiektów wśród województw zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.).

Wiemy ile schronów znajduje się w Warszawie. Straż pożarna d...

Zostały one podzielone na trzy kategorie:

  • MDS - Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami,
  • (U) ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron,
  • (S) schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

Sprawdzamy zatem ile miejsc znajduje się w Warszawie:

  • MDS (miejsc do schronienia) jest ok. 16,6 tysiąca,
  • miejsc ukrycia ok. 1 300,
  • schronów jest dokładnie 222.

Co ciekawe, dzięki temu możemy oszacować ile miejsc znajduje się w każdym z miejsc ze względu na ich kategorie. Miejsca do schronienia mogą pomieścić aż 9,2 miliona osób. Miejsca ukrycia ok 126,7 tysiąca osób a schrony już tylko 28,9 tysiąca osób. Tutaj samodzielnie możecie przejrzeć mapę.

Warszawa zrobiła własną inwentaryzację

Rafał Trzaskowski w październiku mówił, że w stolicy jest miejsce ukrycia dla wszystkich mieszkańców. Po inwentaryzacji ustalono, że w sumie jest 2100 obiektów z infrastrukturą podziemną. Nie można nazwać ich schronami, ponieważ obecnie nie ma w polskim prawie definicji takiego miejsca. - Są to obiekty w których jesteśmy w stanie zabezpieczyć miejsce dla całej ludności Warszawy - uspokajał prezydent Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto