Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiersze królują w metrze

boa
boa
"Ptaki uciekły z miasta. Bóg wie dokąd. Ostało się puste niebo. Pod niebem puste drzewa. A pod drzewami mroczne skutery". Współczesna poezja europejska zalała dziś stołeczne metro.

To już druga edycja niezwykłego projektu "Wiersze w metrze". W wagonach i na wybranych stacjach od 15 września do 11 października królować będzie niepodzielnie poezja.

– Motywem przewodnim jest miasto i migracje. Prezentujemy wybrane utwory 15 twórców z całej Europy. Polskę reprezentują Edward Pasewicz, Agnieszka Pokojska i Jerzy Jarniewicz – opowiada Anna Palonka, koordynatorka akcji.

Więcej poezji, więcej happeningów

Ale naklejki z lirycznymi tekstami to dopiero początek. - W tym roku wychodzimy z wierszami jeszcze głębiej w miejską przestrzeń. Rezygnujemy ze spotkań autorskich na rzecz happeningów i streetartu. Do stolicy zawitają performerzy, którzy swoją pasją do słowa spróbują zarazić mieszkańców stolicy – podkreśla organizatorka.

Polowanie na haiku
I tak każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie "Haiku dla Warszawy" albo wybrać się na slam. Najciekawiej zapowiada się jednak poetycka gra miejska "Polowanie na słowa". – Już 26 września uczestnicy będą tropić ukryte wyrazy. Szczegółów nie zdradzę, żeby nie psuć zawodnikom zabawy. Dla najlepszych będą nagrody – zachęca Palonka.

Aby wziąć udział w grze, trzeba się zarejestrować. Wystarczy wysłać maila z imieniem i nazwiskiem oraz kontaktowym numerem telefonu na adres: [email protected].

Zaczęło się w Londynie Celem "Wierszy w metrze" jest popularyzacja europejskiej poezji. Inspiracją dla polskiego projektu były podobne akcje zrealizowane m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie. Najsłynniejsze jest jednak londyńskie przedsięwzięcie "Poems on the Underground", zainicjowane ponad 20 lat temu. Na nim właśnie wzoruje się Warszawa.

Apetyt na czytanie

– Zeszłoroczna edycja "Wierszy w metrze" spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Na konkurs haiku dostaliśmy ponad 700 zgłoszeń. To oznacza, że mimo niepokojących wyników czytelnictwa nadal istnieje duży apetyt na literaturę. Być może trzeba ją tylko zaprezentować w nieco bardziej oryginalny sposób. To właśnie staramy się robić – mówi Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki, patrona merytorycznego projektu.

W akcję włączyło się kilkanaście instytutów kultury i ambasad europejskich oraz liczni partnerzy. Honorowym patronem imprezy jest prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.


Czytaj także:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Metrze Marymont
Kolorowa „makro przestrzeń” na stacji Marymont

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto