Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa rodziny Wedlów. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczko". Jest tuż pod Warszawą

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Willa Wedlów pod Warszawą istnieje do dziś. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczko"
Willa Wedlów pod Warszawą istnieje do dziś. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczko" Krystian Dobuszyński
Świdermajery to budowle, którymi coraz częściej interesują się mieszkańcy Warszawy i okolic. Wszystko za sprawą ich wyjątkowej architektury oraz arcyciekawych historii. Jedna z nich dotyczy drewnianego dworku, zamieszkiwanego niegdyś przez słynnych cukierników z rodu Wedel. Zdaniem lokalnych historyków, to właśnie w nim zrodził się pomysł powstania legendarnego "Ptasiego Mleczka".

Przypominamy nasz tekst z lutego 2022 roku.

Drewniana willa zlokalizowana przy ulicy Hugona Kołłątaja 92 w podwarszawskim Otwocku, to jeden z tych słynnych świdermajerów, które do dziś zachwycają charakterystyczną architekturą, jak i wyborną historią. Budynek został wzniesiony na terenie dawnego folwarku Wolimontowice przed 1890 rokiem i choć widać, że czas nie obszedł się z nim łagodnie, to wciąż budzi podziw wśród okolicznych mieszkańców, jak i turystów.

Willa Wedlów pod Warszawą istnieje do dziś. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczko"

Willa rodziny Wedlów. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczk...

Pierwszym właścicielem willi był Edmund Sikorski, jednak to nie on sprawił, że budynek ulokowany w pięknej scenerii, cieszy się dziś tak dużą sławą. W 1910 roku część wspomnianego folwarku zakupiła rodzina Wedlów. To właśnie za sprawą czekoladowych sztukmistrzów, drewniany dworek ma dzisiaj swoje zaszczytne miejsce na kartach historii Mazowsza.

Poniżej publikujemy aktualne zdjęcia jednego z najpopularniejszych otwockich świdermajerów.

Willa Wedlów pod Warszawą istnieje do dziś. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczko"Krystian Dobuszyński
Willa Wedlów pod Warszawą istnieje do dziś. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczko"Krystian Dobuszyński

Dworek Wolimontowice. To tam wymyślono "Ptasie Mleczko"

Opuszczony, podupadający dziś budynek, niegdyś tętnił życiem. Zdaniem wielu lokalnych historyków, rodziły się tam najciekawsze pomysły dotyczące znanych w całej Polsce słodkości. To właśnie w pięknej, drewnianej willi, Jan Wedel miał wymyśleć nazwę "Ptasie Mleko" (później znane jako "Ptasie Mleczko").

Trzeci z rodu Wedlów miał wpaść na pomysł stworzenia legendarnego smakołyku po powrocie z Francji. Zainspirowany tym, co ujrzał nad Sekwaną, stworzył wyjątkowy produkt - mleczną piankę o waniliowym smaku oblaną czekoladą, która do dziś jest jedną z ulubionych słodkich przekąsek naszych rodaków. 10 lipca 2022 roku minie dokładnie 86 lat, od kiedy zarejestrowano i zastrzeżono powyższą nazwę.

Był dokładnie rok 1936. W polskim Urzędzie Patentowym złożono wniosek o rejestrację słownego znaku towarowego "Ptasie Mleko”, oraz jego nieistotną odmianę "Ptasie Mleczko”. Z dokumentów do których dotarłem wynika, że ochronę przyznano na: kakao, czekoladę, wyroby cukiernicze, ciastka, herbatniki, cukierki - mówi w rozmowie z naszym portalem rzecznik patentowy Mikołaj Lech.

Znakitowarowe-blog.pl

Poniżej prezentujemy zdjęcie rodziny Wedlów na tle ich posiadłości przy ul. Kołłątaja w Otwocku. Na fotografii nie zabrakło Emila Wedla (pierwszy od lewej) - założyciela fabryki słodyczy Wedel w Warszawie.

Willa Wedlów pod Warszawą istnieje do dziś. To tam wymyślono słynne "Ptasie mleczko"Polacy z wyboru

Drewniana willa znajduje się na liście obiektów włączonych do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Twórcą stylu, w jakim została wybudowana był Michał Elwiro Andriolli, polski rysownik, ilustrator i malarz. Artysta w 1880 roku osiedlił się w folwarku Anielin (ok. 200 hektarów na terenie dzisiejszego Otwocka i Józefowa), zakupionym od Zygmunta Kurtza, byłego właściciela majątku Otwock Wielki. W swojej posiadłości nad rzeką Świder, wybudował według własnych projektów kilkanaście charakterystycznych domów na wynajem, zwanych później świdermajerami. Nazwa ta została wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Willa rodziny Wedlów, jak i inne świdermajery charakteryzowały się elementami tradycyjnego budownictwa mazowieckiego. Posiadały lekkie konstrukcje i bogato zdobione pawilony. Budynki inspirowane były m.in. architekturą szwajcarską, która została wzbogacona o werandy i przedsionki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto