Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa "Wanda" pod Warszawą wpisana do rejestru zabytków. W czasie wojny była miejscem tajnych spotkań

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Willa pod Warszawą wpisana do rejestru zabytków. W czasie wojny była miejscem tajnych spotkań.
Willa pod Warszawą wpisana do rejestru zabytków. W czasie wojny była miejscem tajnych spotkań. MWKZ
Willa "Wanda" w podwarszawkim Halinowie, która została wybudowana w dwudziestoleciu międzywojennym, a w czasie drugiej wojny była miejscem tajnych spotkań członków podziemnej organizacji, została wpisana do rejestru zabytków. Jaka jest historia tego obiektu?

Prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego willę "Wanda" wraz z terenem, położoną w Halinowie, gmina Halinów w powiecie mińskim.

Jak przypomina konserwator, willa "Wanda" wybudowana została w 1934 r z inicjatywy Wandy i Władysława Paszczykowskich. Byli oni nauczycielami i pierwszymi właścicielami nieruchomości.

- Budynek został zrealizowany w formie inspirowanej dworem szlacheckim o symetrycznym planie oraz bryle zaakcentowanej gankiem, z wysokim dachem naczółkowym i historyzującym detalem, w tym dekoracyjnym szczytem wieńczącym facjatę – podał prof. Jakub Lewicki.

Willa "Wanda", tajne spotkania i punkt sanitarny

Podczas drugiej wojny światowej Halinów znalazł się pod okupacja niemiecką. Od 1940 roku na tym terenie zaczęły powstawać organizacje konspiracyjne. Właściciele obiektu od początku zaangażowani byli w walkę z okupantem – Wanda Paszczykowska ps. "Kora" należała do podziemnej organizacji zrzeszającej halinowskich nauczycieli, jak również była sanitariuszką. Natomiast Władysław Paszczykowski ps. "Luśnia" z kolei został dowódcą, powstałej na przełomie 1942 i 1943 r. Służby Ochrony Powstania.

W względu na konspiracyjne zaangażowanie właścicieli budynków oraz członków ich rodziny, willa stała się miejscem tajnych spotkań. Miejsce to zaczęło pełnić też funkcję punktu sanitarnego. Po w wojnie w willi powstał punkt PCK.

Część domu została sprzedana przez właścicieli w 1976 roku.

Konserwator zabytków wskazał, że willa ,,Wanda" wraz z terenem to jeden z dwóch zachowanych przykładów zabudowań kolonii nauczycielskiej w Halinowie oraz jeden z niewielu zachowanych na tym terenie obiektów z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

- Stanowiła część projektowanego w Halinowie miasta-ogrodu. Dom zachował się w formie zbliżonej do pierwotnej z oryginalną konstrukcja i wyposażeniem m.in. więźbą dachową, detalem architektoniczny i stolarką. Dobry stan zachowania i forma nawiązująca do dworów szlacheckich, stanowi cenne źródło informacji o architekturze willowej i domów jednorodzinnych na Mazowszu w okresie II Rzeczpospolitej, zwłaszcza w kontekście projektów o inspiracjach narodowych – wyjaśnił Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Willa w Halinowie należy do nurtu architektury historyzującej o charakterze narodowym. Inspiracją budowli jest dwór polski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto