Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenny spacer po Warszawie. Piękne rabaty kwietne, wycieczka łódką i wspaniałe tereny zielone. Muzeum Pałacu w Wilanowie zaprasza

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Zastanawiacie się, gdzie warto wybrać się na wiosenny spacer? Tak, żeby naprawdę poczuć budzącą się do życia roślinność i popatrzeć na pięknie kwitnące kwiaty. W takim razie zachwycą was ogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Byliśmy tam po pierwszych wiosennych nasadzeniach, zobaczyliśmy i wy też musicie to zobaczyć.

Wiosenny spacer po Warszawie. Piękne rabaty kwietne, wyciecz...

W tym roku posadzono około 20 tysięcy cebulek różnych kwiatów. Wśród nich tulipany, bratki, narcyzy, niezapominajki, czy korona cesarska. Oprócz tego 18 tysięcy nasadzeń sezonowych. Wszystkie kwiaty zamawiane są u polskich dostawców. Zamówienia trzeba zrealizować odpowiednio wcześniej, bo o ile pojedyncze bratki łatwo dostać na targach kwiatowych i targowiskach, to tysiąc do nasadzenia już znacznie trudniej.

Okazuje się, że chociaż my bardzo narzekaliśmy na to jak długo trzeba było czekać na ciepłą i piękną wiosnę to dla kwiatów taka pogoda była bardzo korzystna

— Dawno tak długo i ładnie nie utrzymywały się kwitnąc, a śnieg na początku kwietnia wcale im nie zaszkodził, a być może nawet pomógł - opowiada nam kierująca działem ogrodniczym Kamila Domańska. To już drugi rok z rzędu, gdy temperatury w kwietniu były poniżej średniej podało ostatnio IMGW.

W ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pojawiają się także typowe dla Warszawy samosiejki jak mlecze. Występuje miedzy innymi cała polana mleczy. Żółta polana robi ogromne wrażenie na przybywających do parku turystach i mieszkańcach. — Szczególne wrażenie w zeszłym sezonie na przybyszach z Azji. Bardzo chętnie się na jej tle fotografowali. Wcześniej nie widzieli czegoś takiego - opowiada nam Pani Kamila Domańska, kierownik działu ogrodowego w muzeum.

Inną samosiejką choć nie tak pospolitą, jest pojawiająca się nad wodą roślinka o sympatycznej nazwie ornithogalum. Uzupełniona pojedynczymi nasadzeniami narcyzów. Obok nad wodą znajdują się także paprocie. Zbiorniki wodne są niezwykle ważnym i okazałym elementem całego terenu. Jak opowiada nam Kamila Domańska po ostatnich włączeniach terenów np. z Morysina powierzchnia parku to już około 100 hektarów.

Po Jeziorze Wilanowskim wchodzącym w skład terenu możemy popływać łódką lub kajakiem, które można wypożyczyć na miejscu. Przystań mieści się przy odnowionym budynku dawnej przepompowni. Obecnie prowadzone są tam głównie zajęcia edukacyjne, ale jej malownicze położenie, nad wodą, oraz taras sprawiają, że mogłaby być atrakcyjnym punktem gastronomicznym. — Bardzo bym chciała zaadaptować ją być może na jakąś kawiarnie. Może już wkrótce się to uda - słyszymy od kierowniczki działu ogrodowego.

W parku nie brakuje też dziko żyjących zwierząt. Słyszymy, że w tym roku wyjątkowo nie ma problemów z dzikami, które w ostatnich latach często zaraz po nasadzeniach niszczyły rabaty. Zamieszkują też w okolicy bobry, które podgryzają drzewa. Są trochę udomowione już lisy, kuny, a zainstalowane fotopułapki pozwoliły wyłapać, że pojawił się ostatnio szop pracz, a nawet łoś.

Jesienią pojawiło się wyjątkowo dużo kaczek

Wręcz jak nigdy. Dochodzimy do wniosku, że połączenie wodne z Potokiem Służewieckim mogło sprawić, że przeniosły się tutaj z okolic Parku Dolina Służewiecka. W zeszłym sezonie nastąpiła tam ingerencja w ekosystem przy budowie niechcianego przez mieszkańców placu zabaw, o czym pisaliśmy wielokrotnie - między innymi tutaj. Część ptaków mogło przenieść się, być może także z lęgiem, właśnie do Wilanowa.

Zobaczyliśmy też rabaty wzorowane na barokowych. Zdobi je kwiat korona cesarska, a wypełnione są między innymi tulipanami.

W baroku było ich nieco mniej, bo tulipany były kosztownym kwiatem. W ramach odnawiania Pałacu i muzeum względem pierwotnego wyglądu zlikwidowano fontannę na dziedzińcu głównym. Wciąż brakuje fontann w ogrodach, które znajdowały się tam oryginalnie. Obecnie w ogrodach działają trzy mniejsze fontanny. Już w czerwcu wybierzemy się tam ponownie. Tym razem by zobaczyć pięknie kwitnące roże oraz lilie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto