Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualny lekarz. Przełomowy projekt może przyspieszyć setki operacji

Sylwia Torcińska
Wirtualny lekarz. Przełomowy projekt może przyspieszyć setki operacji
Wirtualny lekarz. Przełomowy projekt może przyspieszyć setki operacji pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Wirtualny lekarz, a dokładniej wirtualne konsylia lekarskie mogą być przyczynkiem do przełomowych zmian w polskiej medycynie. I choć u naszych zagranicznych sąsiadów, internetowe konsultacje lekarskie nie są niczym odkrywczym, to w Warszawie rozwiązanie dopiero raczkuje, ale już może poszczycić się rewelacyjnymi efektami. Na czym dokładnie polega?

Sytuacja, w której chory pacjent musi zgłaszać się na badania czy po opisy badań do kilku, a czasem nawet kilkunastu osób, jest w Polsce codziennością. Nikogo nie musimy przekonywać, że takie działanie znacznie wydłuża prawidłową diagnozę a w efekcie opóźnia leczenie. Specjaliści z Instytutu Chorób i Gruźlicy Płuc w Warszawie znaleźli jednak proste rozwiązanie tego typu komplikacji. I, co więcej, niczym bohaterowie słynnego serialu Dr House stworzyli grupy ekspertów z konkretnej tematyki, którzy wspólnie debatują nad trudnymi, niejasnymi przypadkami medycznymi. Jak donosi innpoland.pl wyjątkowy zespół działa w Warszawie od dwóch miesięcy i już może poszczycić się pierwszymi sukcesami.

Wirtualny lekarz, wirtualne konsylia

Na czym polega działanie grupy? Dzięki technologii - dwóm ogromnym telewizorom LCD i kamerze, a także dostępowi do internetu, lekarze mogą łączyć się zdalnie i wspólnie dyskutować nad konkretnym przypadkiem medycznym. Takie rozwiązanie umożliwia też pokazywanie zdjęć rentgenowskich. Poza tym medycy w czasie rzeczywistym mogą podglądać dokumentację medyczną (na pulpicie komputerów). Dzięki temu, szczególnie niejednoznaczne przypadki, mogą być poddawane szerszej dyskusji a w efekcie możliwe jest wybranie najbardziej optymalnej dla pacjenta ścieżki leczenia. Wirtualne konsultacje lekarzy z różnych części Polski jednocześnie skracają też znacznie czas, który chory musiałby pokonać udając się od jednego medyka do innego.

Tak zwane wirtualne konsylia w Polsce możliwe są obecnie w szpitalach:

  • Instytucie Chorób i Gruźlicy Płuc w Warszawie,
  • w szpitalu na Banacha w Warszawie,
  • Wojewódzkim Szpitalu w Częstochowie,
  • w Płocku.

Czytaj też:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto