Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła – siła źródeł!

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
U źródeł królowej polskich rzek rozpościera się Wisła. Wyjątkowej urody miasto, które łączy w sobie kameralność, ale i światowość, tradycję, bogactwo natury i jednocześnie nowoczesność. „Perła Beskidów” położona jest w południowej części Polski, w centrum Beskidu Śląskiego, w sąsiedztwie granicy z Republiką Czeską i Słowacką.

Miejscowość z każdej strony otaczają lasy i góry, tworząc niepowtarzalną panoramę. Wisła to prawdziwe niewyczerpane źródło pomysłów i możliwości spędzania wolnego czasu. O każdej porze roku oferuje liczne atrakcje sportowe i rekreacyjne. Życzliwi i gościnni wiślanie budują klimat swojskości i naturalności. To wszystko powoduje, że miasto tętni życiem przez cały rok. Każdy dzień w Wiśle to gwarancja pięknych i niezapomnianych widoków, uśmiechniętych i serdecznych ludzi wokół, możliwości spędzania wolnego czasu w różnorodny sposób. Jeśli chcesz delektować się tym, czego na pewno warto spróbować, serdecznie zapraszamy do Wisły.

Miasto wyróżnia się specyficznym, w porównaniu do innych górskich miejscowości, usytuowaniem w kilku dolinach. Wiele zabudowań mieszkalnych i letniskowych znajduje się poza centrum, w bocznych dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Wystarczy opuścić miejski deptak i centrum Wisły tętniące życiem i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę.

Zatrzymać się w Wiśle

Na miłośników Wisły czeka ponad 9 000 miejsc noclegowych w różnorodnym standardzie. Turyści mogą wybierać spośród oferty ekskluzywnych apartamentów, hoteli z pełnym wyposażeniem oraz pensjonatów czy dobrze rozwiniętej oferty agroturystycznej lub bazy kampingowej. Na piechurów, którzy chcą wędrować szlakami, czekają gościnne schroniska, w których można zatrzymać się na noc.

Punktem obowiązkowym jest poznanie Wisły od kuchni. Umożliwia to bardzo szeroko rozbudowana baza gastronomiczna. Puby, restauracje, gospody, karczmy regionalne, pielęgnując pradawne receptury, oferują dania zarówno regionalne jak i europejskie. Rozkosz podniebienia zapewnią typowo lokalne potrawy:
kapuśnica, miodula, kita, okrowanki, żebroczka czy chuda jewa.

Na drodze zabytków

Miłośnicy zabytków będą mieli w Wiśle czas doskonale zagospodarowany. Na uwagę zasługuje Zamek Prezydenta RP, wybudowany w latach 1929- 1930 i przekazany Ignacemu Mościckiemu. Zamek jest prawdziwą perłą wiślańskiej architektury. Rozwiązania stosowane w trakcie jego budowy były bardzo awangardowe i wyprzedzały czasy, w których powstawał. Dziś Zamek oficjalnie spełnia funkcję rezydencji głowy państwa. Dolny Zamek istnieje obecnie jako hotel i restauracja. Znajdująca się tam kaplica stanowi jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej. Prezydencka rezydencja w Wiśle weszła w rejestr takich obiektów zabytkowych jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w Warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu.

Warto polecić również Zameczek Myśliwski Habsburgów. Na terenie Wisły stanowi on jeden z punktów szlaku architektury drewnianej i jedną z ostatnich, zachowanych do dnia dzisiejszego, budowli tego typu powstałych na ziemiach beskidzkich. Pierwotnie został wybudowany na Przysłopie pod Baranią Górą, jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga, który przyjeżdżał do Wisły polować na głuszce. Później pełnił funkcję schroniska turystycznego. W drugiej połowie lat 80 ubiegłego wieku, dzięki zaangażowaniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, został przeniesiony do centrum Wisły. Dziś znajduje się w nim siedziba wiślańskiego oddziału PTTK.

Niektóre zabytki w Wiśle znalazły się na trasie Szlaku architektury drewnianej na terenie województwa śląskiego. Szlak obejmuje 93 obiekty i ma długość 1060 km. Wśród wiślańskich budowli, które zasłużyły na uznanie i ocalenie od zapomnienia, znalazły się m.in. Muzeum Beskidzkie, Zameczek Myśliwski Habsburgów, Kościół Znalezienia Krzyża Świętego czy Kaplica przy Zamku Prezydenta RP. W Muzeum Beskidzkim zwraca uwagę wystawa kultury ludowej górali oraz drewniane chałupy góralskie, które znajdują się na jego zapleczu. Przy Kościele Znalezienia Krzyża Świętego, położonego w Wiśle Łabajów, podziwiać można drewnianą wieżę z 1575 r.

Miasto dla aktywnych

Wisła to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Rozbudowana infrastruktura umożliwia uprawianie większości dyscyplin sportowych. W każdej chwili można udać się na piesze wędrówki, wspinać, biegać, jeździć na rowerze, uczestniczyć w grach zespołowych, grać w tenisa, uprawiać narciarstwo, jeździć konno, pływać a nawet latać, czy uprawiać sporty ekstremalne. Zimą do miasta przyjeżdżają tysiące fascynatów białego szaleństwa. I nic dziwnego. Jak przystało na Zimową Stolicę Regionu, w której śnieg pada od listopada i utrzymuje się przez blisko 100 dni w roku, Wisła posiada doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Miłośnicy szusowania po stokach mają do dyspozycji około 30 wyciągów narciarskich i doskonale przygotowane trasy zjazdowe, a także wiele kilometrów certyfikowanych tras narciarstwa biegowego FIS. Ci, którzy potrzebują wypoczynku z adrenaliną, mogą spróbować swoich sił w parkach linowych, czy jeździe offroadowej jeepami i skuterami śnieżnymi.

W wolnym czasie warto odwiedzić Muzeum Narciarstwa, które zawiera bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego, a niektóre eksponaty nart pochodzą z XIX wieku. Fani znakomitego skoczka Adama Małysza z pewnością odwiedzą Galerię jego trofeów sportowych. Rzeczywistych rozmiarów figurę mistrza Adama Małysza, wykonaną z białej czekolady, można podziwiać w holu Domu Zdrojowego.

Na turystów czekają także doskonale oznaczone szlaki turystyczne i spacerowe. 150 km oznaczonych tras prowadzi przez Beskidy i zapewnia piechurom niezapomniane widoki. Beskidy są bardzo bezpiecznymi górami, a jednocześnie jednymi z najpiękniejszych w Europie. Piękne barwy jesieni, ośnieżone stoki i oszronione drzewa, przyroda budząca się do życia na wiosnę, czy łąki i lasy w pełnym słońcu, powodują, że Beskidy są równie piękne o każdej porze roku.

Cuda natury

Wiślańska przyroda zachwyca różnorodnością flory i fauny. Tajemnice drzemiące w naturze pozwala odkryć m.in. Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na Baranią Górę. Wybierając się na kilku godzinny spacer, na początku doliną Czarnej Wisełki na szczyt, a później, do Wisły, doliną Białej Wisełki, można podziwiać m.in. różne formy skalne, źródła królowej polskich rzek, czy Muzeum Turystyki.
Na szczególną uwagę zasługują Kaskady Rodła – prawdziwy cud natury. To niewątpliwie najpiękniejszy zespół naturalnych szesnastu progów wodnych, jakie można zobaczyć na terenie Beskidów.

Historia Wisły związana jest z także z ... głuszcami. Dziś na terenie Nadleśnictwa Wisła znajduje się hodowla tego ptaka. Te największe i najrzadsze przedstawiciele kuraków Polsce, na terenie Beskidów występowały od zawsze. Dawniej odbywały się polowania, które przyciągały na tereny Wisły ważne osoby ówczesnego świata m.in. arcyksięcia Fryderyka Habsburga, ostatniego cesarza Austrii Karola I czy, w okresie międzywojennym, prezydenta Ignacego Mościckiego.

Centrum Informacji Turystycznej
Plac B. Hoffa 3,
43-460 Wisła
tel. (33) 855 34 56
e-mail: [email protected]
www.wisla.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto