Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witold Strzałkowski radziejowski płatnerz

Redakcja
Witold Strzalkowski
Witold Strzalkowski Karol Szmagalski
Pan Witold wyrabia piękne szable i miecze, wszystko zgodnie z wzorami historycznymi, na ścianie wyglądają niesamowicie a i jak ktoś powalczyć nimi zechciał to myślę, że do tego nadają się wspaniale.

Warto obejrzeć całą kolekcję sztuki płatnerskiej p. Witolda. Jak mi powiedział jego pasja zaczęła się przed 10 laty gdy przeszedł na rentę. A trochę swoich wyrobów zaczął sprzedawać dopiero od 4 lat. Za to uczestniczy w wielu imprezach. 
Wykonana własnoręcznie tarcza przez Witolda Strzałkowskiego z herbem Radziejowa znajduje się w Izbie Regionalnej.
Kowalstwo należy do najstarszych rzemiosł na świecie. Znane jest od czasów starożytnych, gdy zaczęto wytapiać metale kolorowe, a potem żelazo – z rud kopalnej lub darniowej w małych piecach hutniczych opalanych węglem drzewnym, zwanych dymarkami. W średniowieczu kowale specjalizowali się w odkuwaniu m.in. elementów mechanizmów zegarów wieżowych, zamków i kłódek z kluczami, zawiasów, podków, gwoździ, okuć wozów i powozów, noży, nożyczek, obuchów toporów i broni. Stąd z czasem powstały odrębne zawody kowalskie, jak nożownicy, igielnicy, gwoździarze, zegarmistrzowie, ślusarze i kotwicznicy, którzy zakładali własne cechy. O odradzaniu się rzemiosła kowalskiego, a szczególnie kowalstwa artystycznego i rosnącym zainteresowaniu odkuwanymi ręcznie z żelaza dziełami sztuki kowalskiej świadczy powstawanie coraz więcej takich artystów jak Pan Witold. Walorami wyrobów kowalstwa artystycznego jest ich niepowtarzalność ze względu na ręczne odkuwanie wszystkich elementów .
Wydaje się ,że warto. Ba trzeba takich artystów promować. Ich promowanie to promocja środowiska w którym działają. Artysta niezwykle pochlebnie wyraża się o współpracy z Panią Halina Paczkowską w Radziejowie prezesem Towarzystwa Miłośników Kujaw.
Myślę, że inne instytucje powinny się w to także włączyć i udzielać pomocy Panu Witoldowi.
Kim był kiedyś płatnerz.
Płatnerz – średniowieczny rzemieślnik wykonujący zbroje płytowe dla ludzi i koni, oraz elementy towarzyszące zbroi, jak np. przyłbice, rękawice, szyszaki, a także kolczugi. Wobec zaniku jazdy pancernej od XVI wieku płatnerzami zaczęto nazywać rzemieślników wyrabiających metalową broń białą, np. mieczników, szpadników. Płatnerze wykonywali również sztućce. We współczesnych kuźniach, tak jak przed stuleciami, kowale mozolnie formują rozgrzane do białości żelazo i stal. Wykorzystują takie same, jak niegdyś, podstawowe urządzenia i narzędzia do obróbki metalu – palenisko z miechem, kowadło, młotki o różnej masie i kształcie, szczypce do przytrzymywania obrabianego wyrobu. Ochronnym ubiorem kowala pozostają gruby fartuch i rękawice kowalskie. Opanowanie techniki skuwania żelaza, choć jest prosta, wymaga lat nauki. Pan Witold stosuję tę samą technikę, wytwarzając ręcznie broń białą – szable, miecze średniowieczne.
Więcej na załozonej jemu stronie tutaj:http://www.platnerz2010.republika.pl/
KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto