Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizualne SPA zafunduje naszym oczom relaksacyjną kąpiel. Błękitny Wieżowiec opanują artyści

kp
Wizualne SPA zafunduje naszym oczom relaksacyjną kąpiel. Błękitny Wieżowiec opanują artyści
Wizualne SPA zafunduje naszym oczom relaksacyjną kąpiel. Błękitny Wieżowiec opanują artyści mat. pras.
Na 19. piętrze Błękitnego Wieżowca przy pl. Bankowym na trzy dni powstanie... wizualne SPA. Jak na SPA przystało, będzie można tam zażyć zabiegów pielęgnacyjnych, przygotowanych jednak nie przez stylistów, kosmetyczki i wizażystów, a przez artystów.

Wizualne SPA zafunduje naszym oczom relaksacyjną kąpiel. Błękitny Wieżowiec opanują artyści

#WizualneSPA to projekt dwojga projektantów - Pauliny Tyro-Niezgody i Piotra Matoska. Biurowy budynek przy placu Bankowym na trzy dni zostanie oddany w ręce artystów sztuk wizualnych, muzyków i performerów i stanie się miejscem niezwykłego eksperymentu. Od 3 do 5 września mieszkańcy Warszawy będą mogli zażywać relaksacyjnych zabiegów opracowanych przez artystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Niemiec, Izraela i USA.

Przestrzeń ma być nie tylko swoistą kąpielą dla zmysłów, ale też okazją, aby w ciszy i kameralnych warunkach napawać się sztuką i nawiązać kontakt z artystą nie tylko przez jego dzieło, ale być może również bezpośrednio. W każdym z pokojów na 19. piętrze znajdziemy prace innego artysty. Pomieszczenia zostały rozdzielone tak, aby widz w każdym z nich mógł doznać innego doświadczenia zaplanowanego jako zabieg regeneracyjny dla ciała i ducha. Każdy z 25 komfortowych gabinetów zabiegowych wyposażonych w sprzęt audio-video, sound-scape, a czasem performance, które zostaną oddane do użytku widzów już w pierwszy weekend września.

- Nie bez znaczenia jest tu wybór budynku na Placu Bankowym. Jest on architektonicznym symbolem transformacji Warszawy i funkcjonowania w niej społeczności Żydowskiej. Błękitny Wieżowiec powstał w miejscu Wielkiej Synagogi na Tłomackiem; jej gruzy zostały uprzątnięte, w ich miejscu wzniesiono biurowiec i centrum handlowe. Nie chcemy tworzyć kolejnego muzeum melancholii. Jesteśmy pogodzeni z faktem, że kapitalizm, konsumpcja i nowe technologie optymalizują nie tylko czas w wymiarze sacrum i profanum, ale też przestrzeń, w której zachodzi życie. Chcemy pokazać współczesną sztukę odnoszącą się do tej rzeczywistości – mówią Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek. - Nawiązując do historii miejsca, oddajemy głos między innymi tematom związanym z judaizmem. Otwarcie wystawy zbiega się z początkiem miesiąca Elul, przygotowującym do Wielkich Świąt. To czas rytualnego oczyszczenia przed nowym otwarciem – dodają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto