Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. Jej historia sięga ponad 200 lat wstecz!

red
Zdjęcie z 2015 roku.
Zdjęcie z 2015 roku. Piotr Smoliński
Budowa Świątyni Opatrzności trwa już kilkanaście lat, a plany, aby w ogóle powstała, sięgają blisko 250 lat wstecz. Jeden z największych kościołów w naszym kraju wkrótce zostanie jednak otwarty. Oficjalne uroczystości zaplanowano na 11 listopada.

Miała być podziękowaniem za Konstytucję 3 maja, potem za odzyskanie wolności po latach zaborów. Budowę – w końcu – rozpoczęto kilkanaście lat temu, mimo tego dalej nie została ukończona. I nie zostanie, choć oficjalne otwarcie Światyni Opatrzności zaplanowano na 11 listopada.

Czytaj więcej o historii Świątyni Opatrzności Bożej: Świątynia Opatrzności Bożej powstaje już od ponad 200 lat

Uroczystości związane z otwarciem kościoła potrwają 3 dni. Wszystko rozpocznie się 11 listopada, czyli w Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia o godz. 9:00 odprawiona zostanie msza święta z udziałem najwyższych władz państwowych - prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu. Będzie jej przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Po nabożeństwie rozdanie zostaną medale z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medale Zasłużonego Darczyńcy dla obecnych na otwarciu ofiarodawców.

W południe rozpocznie się druga msza z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. W tym samym czasie (od 11:00 do 16:00) przewidziane jest też zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Zwieńczeniem pierwszego dnia uroczystości będzie koncert "Przymierze" Michała Lorenca, który rozpocznie się o godz. 20:00. Utwory, które wykona artysta podczas występu, zostały napisane specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności.

Oficjalnie otwarcie kościoła nie będzie jednak równoznaczne z ukończeniem jego budowy. Ta nadal będzie trwała. Jak informuje portal Nowa Warszawa, budynek w stanie surowym zamkniętym czeka na wyposażenie wnętrza świątyni oraz muzeum, które finansowane jest przez Ministerstwo Kultury.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto