18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce powstanie w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich (ZDJĘCIA)

Jakub Łężny
Muzeum Historii Żydów Polskich ma zostać oddane do użytku publicznego wiosną 2013 roku. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje Muzeum Stołeczny Zarząd Rozbudowy. Budowę finansuje Urząd m.st. Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak mówi Nitzan Reisner, kierowniczka Zespołu ds. Komunikacji Bieżącej Muzeum, ideę przyświecającą organizatorom stanowi przekazanie wiedzy o 1000-letniej historii Żydów polskich, która dla wielu wciąż jest bajką o żelaznym wilku. Polska to bowiem nie tylko miejsce zagłady Żydów, ale także rozwoju ich kultury, tradycji i obyczajowości.

Muzeum ma zostać oddane do użytku 19 kwietnia 2013 roku, w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – mówi Julia Matuszewska, rzecznik Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Nad ekspozycją pracuje ekipa z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Podczas przygotowania głównej wystawy multimedialnej będzie korzystać z autentycznych materiałów źródłowych. Ma być ona podzielona na 8 części. Linia narracyjna ma prowadzić odbiorcę przez całą historię, zagładę traktując jako jeden z elementów, nie stawiając go jednak w centrum zainteresowania. Pieczę nad przebiegiem przygotowań do otwarcia sprawuje dyrektor Muzeum, Agnieszka Rudzińska.

Czytaj także: Wystawa o św. Faustynie w płockim Muzeum Diecezjalnym

Muzeum jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Ma być przełomem we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów. To także miejsce, które ma się stać centrum dyskusji nad wspólnotowością, kulturą oraz stanowić antidotum dla stereotypowości i ograniczeń w kontaktach międzyludzkich i narodowościowych.

Prace nad projektem rozpoczęto w 1995 roku z inicjatywy Żydowskiego Instytutu Historycznego. Patronat nad nim objął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Warto dodać, że pod przewodnictwem Shimona Peresa, prezydenta Izraela, działa Międzynarodowy Komitet Honorowy Muzeum, w którego skład wchodzą wybitne osobistości wielu krajów. Fundusze otrzymano od fundacji i osób prywatnych, dzięki czemu udało się zgromadzić dokumenty o polskich judaikach na świecie i uzyskać poparcie międzynarodowe niezbędne dla realizacji projektu.

Czytaj także:Premiera książki "Tajny dziennik" Białoszewskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto