Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Warszawy próbowały zawiesić tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego. Powodem spadek w dochodach miasta wywołany koronawirusem

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Sylwia Dąbrowa/archiwum
Za nami siódma edycja budżetu obywatelskiego. Pod koniec września opublikowano listę projektów, które dzięki głosom mieszkańców zostaną zrealizowane w mieście. Niektóre zwycięskie pomysły wywołują kontrowersje, inne uznano za bardzo potrzebne. Okazuje się jednak, że niewiele brakowało, a żaden pomysł nie zostałby zrealizowany. Władze Warszawy wnioskowały bowiem do premiera o zawieszenie budżetu obywatelskiego na 2021 rok. Szczegóły poniżej.

Warszawa wnioskowała do premiera o zawieszenie budżetu obywatelskiego na 2021 rok

Wyniki głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego poznaliśmy pod koniec września. Mieszkańcy zdecydowali, na co w przyszłym roku zostaną wydane 83 mln zł z budżetu miasta, wybierając do realizacji 359 projektów - 18 ogólnomiejskich i 341 dzielnicowych. Wiele z nich dotyczy zasadzenia nowych drzew, poprawy infrastruktury rowerowej, organizacji kin plenerowych, doświetlenia ulic czy remontów chodników. Zwyciężyły jednak też pomysły wywołujące niemałe kontrowersje m.in. trzy automatyczne toalety publiczne za dwa miliony czy wycieczka rowerowa szlakiem poległych projektów budżetu za 5 tys. zł. Mimo że to mieszkańcy wybierają zwycięskie projekty w budżecie obywatelskim i samorząd jest zobowiązany, aby je zrealizować, przy tych ''hitach'' pojawiły się głosy, że miasto marnuje publiczne pieniądze, ponieważ zamiast na absurdalnie drogie oraz absurdalne same w sobie ''inwestycje'' można wydać pieniądze na te bardziej potrzebne. Okazuje się jednak, że niewiele brakowało, a żadne pomysły mieszkańców nie zostałyby zrealizowane, ponieważ miasto chciało zawiesić budżet na 2021 rok.

Sprawdźcie szczegóły zwycięskich projektów:

Warszawa. Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim. Miliony...

O zawieszenie BO ze względu na Covid-19 wnioskowaliśmy do Premiera. Nasz apel pozostał bez odpowiedzi - napisała na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.

Mimo że od 2019 roku budżet obywatelski stał się dla samorządów obowiązkowy na mocy ustawy, informacja o próbie jego zawieszenia przez władze Warszawy nie budzi szczególnego zdziwienia biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy w stolicy. Jak zapowiadał we wrześniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w 2020 roku dochody miasta spadną o 1,5 miliarda złotych. Warszawa tnie więc inwestycje i zapowiada podwyżki - wzrosnąć mają opłaty za parkowanie i wywóz śmieci, miasto analizuje też wzrastające koszty eksploatacji pojazdów komunikacji miejskiej, co może oznaczać droższe bilety. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, przedłużenie drugiej linii metra ma potrwać rok dłużej, do 2023 roku na pewno nie uda się też zrealizować tramwaju na Gocław, opóźnione też będzie przedłużenie Trasy Świętokrzyskiej, budowa Sinfonii Varsovii oraz kładki przez Wisłę. Szczegóły dotyczące cięć w inwestycjach i ogromnych podwyżkach cen znajdziecie TUTAJ.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto