Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie ostrzegają przed kolejną poważną awarią ''Czajki''. ''Stalowe rury mogą nie poradzić sobie z zrzutem zimowych ścieków''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Szymon Starnawski / archiwum PPG
W opublikowanym 7 stycznia liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich przedstawił wątpliwości ekspertów dotyczące materiału użytego do budowy kolektora ''Czajki''. Daca napisał, że obawia się kolejnej poważnej awarii, ponieważ stalowe rury mogą nie poradzić sobie z zrzutem zimowych ścieków. Szczegóły poniżej.

List prezesa Wód Polskich do Trzaskowskiego. Ostrzega w nim przed kolejną awarią oczyszczalni ''Czajka''

W liście do Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich Przemysław Daca napisał, że w ocenie specjalistów PGW Wody Polskie użycie w budowie kolektora oczyszczalni ''Czajka'' rur stalowych do transportu ciśnieniowego ścieków komunalnych (mieszaniny ścieków sanitarnych, przemysłowych oraz opadowych z piaskiem) może nie gwarantować bezawaryjnego długiego okresu eksploatacji.

Przypominam, że wraz ze ściekami komunalnym w okresie jesienno-zimowym transportowana będzie mieszanina piasku i chlorku sodu z chlorkiem magnezu, która w sposób destrukcyjny będzie oddziaływać na wewnętrzną warstwę stalowego kolektora, co w konsekwencji może doprowadzić do perforacji rurociągu i kolejnej poważnej awarii na przesyle ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków ''Czajka'' - ostrzegł w liście.

Zaznaczył, że dwie poprzednie awarie pokazały skutki, jakie może przynieść nieodpowiedni wybór technologii i materiałów do budowy kolektorów przesyłowych.

W ocenie prezesa Wód Polskich rury stalowe ze względu na korozję nie są materiałem zazwyczaj stosowanym do budowy systemów kanalizacyjnych, w szczególności w kolektorach transportujących pod ciśnieniem ścieki nieoczyszczone. Zaznaczył, że stal - jako technologia stosowana do budowy kanalizacji - nie jest wymieniona w wytycznych do projektowania obowiązujących w poszczególnych miastach w Polsce i w Europie.

List do Trzaskowskiego zawiera też kilka pytań. Prezes ''oczekuje rzetelnych odpowiedzi'' na następujące zapytania:

  • Czy i jakie zostały zastosowane urządzenia monitorujące szczelność pracy kolektorów gwarantujące pełną obserwację i bezpieczeństwo pracy rurociągów?
  • W jaki sposób monitorowany jest przez służby stan techniczny pracującego już pierwszego stalowego kolektora DN 1200 mm (monitorowanie ile mm grubości ścianek rurociągu ubędzie w kolejnych okresach eksploatacji)?
  • Jakie zatwierdzono procedury i instrukcje?
  • Jakie zostaną zastosowane działania w przypadku jakiekolwiek nieszczelności (eksfiltracji do wód rzeki Wisły) lub awarii stalowych kolektorów uniemożliwiających transport ścieków pod Wisłą?
  • Czy tylko jedynym działaniem awaryjnym będzie kolejny długotrwały zrzut wszystkich surowych ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy bezpośrednio do rzeki Wisły?

W dalszej części listu prezes Wód Polskich pisze o zaprzestaniu raportowania do PGW Wody Polskie przez stołeczne MPWiK o ilościach zrzucanych nieoczyszczonych ścieków komunalnych do Wisły.

Ostatni raport został przekazany 22 grudnia 2020 r. informujący o zrzucie ścieków w ilości 91.151 m3 i pomimo naszych próśb o dalsze przekazywania raportów do dnia dzisiejszego nie otrzymujemy od spółki informacji o przelewach, a także powodach zaprzestania raportowania. Niestety może to rodzić poważne podejrzenia, że MPWiK Sp. z o. o. chce ukryć informację o ilościach zrzucanych ścieków do rzeki Wisły - napisał.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto