Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej. Czym obecnie "terytorialsi" zajmują się w Warszawie?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
"Terytorialsi" pracują na lotniska Chopina, są przy szpitalach i w domach Powstańców Warszawskich. Ochotnicy wspierają logistykę i akcje innych służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Sprawdziliśmy jak to wygląda na Mazowszu.

Od początku kryzysu związanego z koronawirusem w akcję pomocową zaangażowane zostały Wojska Obrony Terytorialnej. Żołnierze - na polecenie ministra obrony narodowej - trafili na lotnisko Chopina, gdzie pracują do dziś. - Pierwsza grupa żołnierzy z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia została skierowana na lotnisko w czwartek 12 marca, gdzie wykonywano pomiar temperatury oraz gromadzono i segregowano karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski. Aktualnie żołnierze z 61 blp z Grójca pełnią zmianę i pozostają w dyspozycji do obsługi lotów czarterowych - mówi ppor. Jolanta Maciaszek z Wojsk Obrony Terytorialnej.

W Warszawie pracuje 50 ochotników z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. O tym, że będą pomagać w walce z koronawirusem dowiedzieli się nim pandemia trafiła do Polski. Poza lotniskiem, pomagają także w dostarczaniu żywności czy wspieraniu kombatantów. Opieką objętych zostało blisko 30 kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych. Żołnierze WOT są z nimi w kontakcie telefonicznym. Mają też kontakt ze Związkiem Powstańców Warszawskich oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej - które działają na terenie Warszawy.

Wojska Obrony Terytorialnej. Czym obecnie "terytorialsi" zaj...

"Terytorialsi" z 62 batalionu z Radomia dostarczają żywność oraz leki dla seniorów. Ich koledzy z Płocka - razem z pracownikami Miejskiego Magazynu Żywności w Sierpcu - rozwieźli ok. 400 paczek, po dziesięć kilogramów żywności, dla osób potrzebujących z powiatu sierpeckiego. Poza tym żołnierze WOT dostarczają posiłki do domów Powstańców Warszawskich. - Akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem przez kombatantów, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka - mówi ppor. Jolanta Maciaszek.

Na terenie Warszawy żołnierze pomagają przy rozładunku materiałów aptecznych, np. "terytorialsi" z Pomiechówka wspierają w taki sposób Wojskowy Instytut Medyczny. Poza tym od 20 marca żołnierz z Mazowsza oddają krew, by zwiększyć jej zapasy. - [i[ "Terytorialsi" z Mazowsza pozostają w stałej gotowości do większego zaangażowania swoich sił w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa [/i] - przyznaje Maciaszek.

WOT otworzył także całodobową infolinię ze wsparciem psychologicznym. "Jest ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna jest też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT.”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto