Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej pomagają przy testach na COVID-19. Szkolenie prowadzi ośrodek z Modlina

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
"Terytorialsi" dostali nowe zadanie. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierają próbki do badania na obecność koronawirusa. Pięćdziesięciu z nich przeszło już specjalnie szkolenie, prowadzone przez ośrodek z Modlina. Będą pracować w kombinezonach ochronnych.

Sanepid poprosił Wojska Obrony Terytorialnej o pomoc. Żołnierze zaczęli pobierać wymazy na obecność COVID-19. Jak słyszymy, do tego zadania delegowani zostali "Terytorialsi", którzy mają posiadają kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone szkolenie prowadzone przez Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej z Modlina.

Do tej pory szkolenie ukończyło blisko 50 żołnierzy z całej Polski. - Żołnierze WOT zostali przeszkoleni w zakresie pobierania wymazu z nosogardła i taki materiał pobierają - mówi szer. Aneta Trzcińska z 13 Śląskiej Brygady OT, a także pielęgniarka i wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Do pobierania wymazów używają zespołów transportowych przewidzianych specjalnie do pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażeń wirusowych - dodaje.

Wojska Obrony Terytorialnej pomagają przy testach na COVID-1...

Żołnierze są grupowani w dwuosobowe zespoły, które są przydzielane do poszczególnych powiatów. Każdy zespół pobiera średnio 20 wymazów dziennie. Działania są prowadzone na terenie placówek medycznych oraz w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie.

Żołnierze, ze względów bezpieczeństwa, ubrani są w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Jeśli osoba wskazana przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną przebywa w kwarantannie domowej, żołnierze pobierają wymaz w miejscu jej pobytu. Po pobraniu wymazu odpowiednio zabezpieczona, opisana i oznaczona próbka przewożona jest przez żołnierzy do laboratorium, w którym zostaje poddana badaniom.

- Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pobierania wymazów delegowani są specjalnie wyselekcjonowani żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia - podkreśla Monika Jabłońska-Buder, rzecznik WOT.

WIRUSY I BAKTERIE – MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto