Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wola chce zrewitalizować okolice muru Getta Warszawskiego. Brakuje miliona złotych

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Jakub Szymczuk
Wola chce zrewitalizować okolice muru Getta Warszawskiego. Niestety jest to bardzo drogie przedsięwzięcie. Dzielnica policzyła, że brakuje jej miliona złotych. Dlatego zwróciła się z prośbą o pomoc do Urzędu m.st. Warszawy. Szczegóły w artykule poniżej.

Wola posiada projekt rewitalizacji terenu, który sąsiaduje z murem Getta Warszawskiego od strony al. Jana Pawła II. ­- Powstaną tutaj dwie strefy, które będą spełniać funkcje historyczno-dydaktyczną oraz rekreacyjno-wypoczynkową. Strefa historyczno-dydaktyczna będzie zlokalizowana w pobliżu fragmentów muru i jednorazowo będzie mogła pomieścić do 150 zwiedzających. Tutaj powstaną również instalacje do ekspozycji opisujących historię Getta Warszawskiego, a sam mur zostanie podświetlony – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Getto Warszawskie. W 1940 roku powstała "żydowska dzielnica"...

Bliżej al. Jana Pawła II pojawi się strefa rekreacyjno-wypoczynkowa. Składać się na nią będzie siłownia plenerowa, stoliki do gier w szachy oraz ławki parkowe. Dzielnica zasadzi tam również nowe krzewy i drzewa. Od wejścia, które będzie znajdował się od al. Jana Pawła II do muru getta prowadzić będzie podświetlony chodnik. Specjalne oświetlenie LED będzie wbudowane w posadzkę tworząc efektowną linię świetlną.

Okolice getta Warszawa

Celem inwestycji jest umożliwienie dojścia do muru Getta Warszawskiego od al. Jana Pawła II. Obecnie wycieczki dostają się do niego od strony podwórka przy ul. Złotej 60. – To pozwoli rozwiązać konflikt społeczny związany z odbywającym się tutaj ruchem turystycznym. Mieszkańcy okolicznych kamienic wielokrotnie sygnalizowali chęć zamknięcia przejścia - mówi Robert Rafałowski, zastępca burmistrza dzielnicy Wola.

Słynny mural „Kamień i co?” zniknie? Prawdopodobnie zasłoni ...

Dzielnica chciałaby zrealizować plan jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że na rewitalizację brakuje około miliona złotych. Dlatego zdecydowała się poprosić o pomoc Miasto. – Na ten cel mamy zabezpieczone prawie 300 tys. zł. Jednak nie jest to kwota wystarczająca. Mam nadzieję, że brakujące pieniądze się znajdą, a teren ten będzie spełniał oczekiwania uczniów, mieszkańców i turystów – dodaje Robert Rafałowski.

Budowa muru, przeprowadzki, życie w zamkniętej dzielnicy. Po...

Pod koniec 2019 zakończyły się prace renowacyjnego samego muru. Usunięto tynki ze ścian muru, wykonano również uzupełnienia na całej jego powierzchni. Mur został także pokryty środkiem, którego zadaniem jest chronić konstrukcję przed wilgocią. Prace były prowadzone pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Stołecznego Konserwatora Zabytków.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto