Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolska Syrenka w nowym wydaniu. Można ją zobaczyć na Dobrolinie

st/mat. pras.
Wolska Syrenka w nowym wydaniu. Można ją zobaczyć na Dobrolinie
Wolska Syrenka w nowym wydaniu. Można ją zobaczyć na Dobrolinie mat. pras.
Niewielu z nas wie, że w ubiegłym wieku na terenie Woli znajdowało się wiele przemysłowych hal i zakładów produkcyjnych. Mówiono nawet, że wycieczka na Wolę to wycieczka "do innego miasta". Dzisiaj, w tej części miasta, powstaje wiele nowych budynków mieszkalnych, ale deweloperzy pamiętają o historii tej części naszego miasta.

Jednym z takich przykładów jest pamięć o wolskiej Syrence, która przez długie lata stanowiła integralną część Zakładu Sprężyn WSK PZL Warszawa. Początkowo planowano przenieść oryginalną rzeźbę w miejsce dzisiejszego nowoczesnego osiedla. Niestety - konstrukcja rozpadła się w rękach. To nie powstrzymało jednak inżynierów przed tym, aby stworzyć Wolską Syrenkę na wzór tej historycznej. Po zdjęciu odpowiednich wymiarów i przy wykorzystaniu trwałego materiału powstał monument, który będzie można oglądać przez lata.

- Jednym z fundamentów filozofii Dantexu jest troska o zachowanie elementów architektonicznych nawiązujących do dorobku i dziedzictwa miejsca, na którym powstaje inwestycja. Nie jest to wymysł strategii marketingowej, a po prostu z osobistych powiązań ze stolicą zdecydowanej większości osób decyzyjnych w firmie. Nie mieliśmy więc wątpliwości, że żywot Syrenki powinien trwać dalej, mimo zamknięcia zakładów Zakładu Sprężyn WSK PZL Warszawa, których była częścią. Od samego początku, w sprawę Syrenki zaangażowało się wiele osób, którzy błyskawicznie, bezinteresownie i z dużą pasją podeszli do tego zadania, za co im serdecznie dziękuję – powiedział prezes zarządu firmy Dantex, Marek Roefler.

Pomnik można podziwiać w ogólnodostępnej części osiedla Dobra Wola przy ulicy Jana Kazimierza 11. Oprócz niej, zarząd firmy ma w planach ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej znanej rodzinie Palów, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego należeli do jednych z najbardziej wpływowych w mieście. Pod koniec lat 20. ubiegłego wieku, założyli oni na Woli m.in. duże zakłady produkujące pasty do butów i detergenty. Innym ukłonem w stronę historii, jest także samo nazewnictwo inwestycji, w którym porzucono modne anglojęzyczne zwroty na rzecz takich nazw jak „Dobrolin” czy wspomniana „Dobra Wola”.

Czytaj też: Veturilo wraca na ulice. Wiemy, od kiedy będzie można znowu korzystać z miejskich jednośladów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto