Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woonerf, czyli deptako-ulica w centrum Warszawy. Ratusz wybrał lokalizacje „ulic do mieszkania”

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / WXCA
Woonerf to wymyślony w Holandii sposób na odzyskanie miasta. Trochę ulica, trochę deptak. Miejsce, w którym można żyć, organizować wydarzenia, ale także wjechać samochodem i zaparkować. Kompromis, który zadowoli zarówno aktywistów rowerowych, jak i zwolenników posiadania samochodów. Ratusz wybrał kolejne miejsca, gdzie powstanie woonerf. Ale kiedy zobaczymy pierwszy z nich?

Parking, deptak i ulica w jednym. Woonerf to holenderskie określenie na „ulicę do mieszkania”, czyli przestrzeń w której pierwszeństwo mają piesi, ale pojawiają się także samochody (maksymalna prędkość 20km/h) czy komunikacja miejska. Tego typu rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano w kraju wiatraków prawie pół wieku temu, niedługo po latach oczekiwań dotrze do Warszawy.

Pierwszy woonerf w Warszawie miał pojawić się już dwa lata temu na ulicy Narbutta, na odcinku od Niepodległości do Puławskiej. Kolejny, niezwykle spektakularny, miał być na Środkowej (Praga-Północ). Zorganizowano tam nawet konsultacje społeczne. Na Mokotowie problemem okazała się przebudowa podziemnych instalacji. Do czasu zakończenia prac woonerf nie może powstać. Na Pradze sprawą zajmuje się biuro architektury, a na realizację jeszcze trochę poczekamy.

Nowe woonerfy. Czy powstaną?

Tymczasem ratusz planuje już kolejne woonerfy. Deptako-ulice powstaną w kilku reprezentacyjnych miejscach. Pierwszy z nich ma być budowany w latach 2019-2020 na Placu Pięciu Rogów. Za to zadanie odpowiada ZDM, który będzie budował woonerf podczas przebudowy całego placu.

Wytypowane kolejne miejsca, gdzie miałyby powstać woonfery:

  • ulica Mińska (na odcinku ul. Grochowska - ul. Chodakowska)
  • ulica Ząbkowska (na odcinku ul. Brzeska - ul. Targowa)
  • ulica Konopacka wraz z ul. Rzeszotarskiej
  • ulica Tarchomińska
  • ulica Nieporęcka
  • ulica Łochowska (na odcinku ul. Łomżyńska - ul. Otwocka)

"W przypadku pozostałych sześciu zadań, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, wykonane zostały szczegółowe koncepcje mogące stać się podstawą do opracowania projektów budowlanych. Tempo realizacji tych zadań uzależnione jest jedynie od przyznania przez Radę m.st. Warszawy odpowiednich środków finansowych" - pisze wiceprezydent Robert Soszyński w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych. Za to zadanie odpowiada biuro architektury. Nie ma tu konkretnych terminów rozpoczęcia prac.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto