Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpłatomat może zatrzymać Twoje banknoty. Nowe zasady od 1 lipca 2018 roku

Martyna Konieczek
Wpłatomat może zatrzymać Twoje banknoty. Nowe zasady od 1 lipca 2018 roku
Wpłatomat może zatrzymać Twoje banknoty. Nowe zasady od 1 lipca 2018 roku Fot. Marcin Osman
Od 1 lipca osoby korzystające z wpłatomatów może spotkać niemiła niespodzianka. Zgodnie z zarządzeniem Narodowego Banku Polskiego, jeśli wpłatomat uzna, że banknot nie jest autentyczny, może go zatrzymać. Nowe zarządzenie ma wspomóc wykrywalność fałszywych banknotów znajdujących się w obiegu. Dalsza część artykułu poniżej.

Każdy podejrzany banknot będzie mógł zostać zatrzymany przez wpłatomat, a środki nie trafią od razu na konto klientów. Takie zmiany wprowadza od 1 lipca 2018 roku zarządzenie NBP dotyczące zarządzania znakami pieniężnymi przez banki. Wpłatomaty i bankomaty recyklingowe, czyli posiadające funkcję wypłacania środków wpłaconych przez użytkowników, nie będą mogły zwracać uznanych za fałszywe banknotów. Zamiast tego będą je zatrzymywać do dalszej analizy.

Wpłatomat nie jest jednak nieomylny i zapewne część banknotów będzie zatrzymywana z powodu zabrudzenia i uszkodzenia, a nie dlatego, że faktycznie są podrobione. Podejrzane, zatrzymane banknoty trafią do specjalnego pojemnika we wpłatomacie, a następnie ich autentyczność zostanie sprawdzona przez pracowników banku. Dopiero gdy pracownik uzna autentyczność banknotów, pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie. A to może chwile zająć, bo bank na kontrole ma czas do 30 dni. Jeśli okaże się, że problemem jest właśnie uszkodzenie, to po dokładnym sprawdzeniu pieniądze trafią na konto wpłacającego.

W przypadku, gdy okaże się, że banknot rzeczywiście był fałszywy, należy oczekiwać wizyty funkcjonariuszy. Nie oznacza to od razu odpowiedzialności karnej. Policja musi za każdym razem ustalić pochodzenie fałszywki.

Dotychczas jeśli wpłatomat miał wątpliwości co do autentyczności jakiegoś banknotu, po prostu nie przyjmował go, ale zwracał klientowi. Według NBP fałszerze wykorzystywali tę funkcję, by sprawdzić czy banknoty są już "wystarczająco dobre".


od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto