Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrzesień 1939 w Warszawie. Tak wyglądało życie w bombardowanej stolicy. Zdjęcia, które zostają w pamięci na długo

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Pocztówka przedstawiająca ruiny kamienic przy ulicy Wierzbowej. Ujęcie od strony placu Piłsudskiego w kierunku północno-zachodnim.
Pocztówka przedstawiająca ruiny kamienic przy ulicy Wierzbowej. Ujęcie od strony placu Piłsudskiego w kierunku północno-zachodnim. Muzeum Warszawy
Pierwsze bomby spadły na Warszawę 1 września 1939 roku. Mimo tego, że stolica płonęła, waliły się budynki, a wszędzie słychać było huki, mieszkańcy się nie poddali. Pod dowództwem heroicznego Stefana Starzyńskiego kopali rowy, tworzyli barykady i zostali w swoim mieście. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia z tamtych dni.

"Dzisiaj w Warszawie każdy ma moc ducha wytrwania, moc siły, która potrafi każdemu [pomóc - red.] przetrwać na stanowisku i ułatwić wojsku zwycięstwo!" - mówił 12 września Stefan Starzyński, prezydent Warszawy. Dzień wcześniej pod stolicę podjechał pierwszy niemiecki czołg, który spacyfikowały kobiety wolskie.

Po tym jak pierwsze bomby spadły na Warszawę (1 września ok. godz. 6) ewakuowano szefa Rządu, Prezydenta RP oraz ministrów. Rozkaz opuszczenia miasta dostał także Stefan Starzyński. Prezydent Warszawy odmówił. Postanowił zostać wraz z mieszkańcami. Został komisarzem cywilnym (8 września) przy Dowództwie Obrony Warszawy. Wspomagał Stanisława Lorentza w ewakuacji dzieł sztuki z miasta, dodawał również otuchy mieszkańcom. W tym samym czasie tworzono już barykady.

NIEPUBLIKOWANE ZDJĘCIA WARSZAWY Z WRZEŚNIA 1939

Pocztówka przedstawiająca ruiny kamienic przy ulicy Wierzbowej. Ujęcie od strony placu Piłsudskiego w kierunku północno-zachodnim.

Wrzesień 1939 w Warszawie. Tak wyglądało życie w bombardowan...

Walki w Warszawie trwają od 15 do 27 września. Dzień później podpisana zostaje kapitulacja. Do tego dnia na niebie cały czas widać bombowce. Walą się kolejne budynki. Tak opisywali to cywile.

"Dziś o niebezpieczeństwie zawiadamia nas świst granatów, huk pękającej bomby. Nauczyliśmy się już odróżniać, skąd przychodzi, wiemy, że ten oto przelatujący z gwizdem pocisk już nie nam grozi, że owa bomba, której wybuch właśnie słychać, nie nasz dom przemieni w kupę gruzów. Nasz dom stoi, ale płonie tyle innych, pali się katedra" - wspominała w swoim pamiętniku Halina Richterowa. W mieście często brakowało prądu. Kończyły się zapasy wody i żywności. Mimo wszystko toczyło się życie. Prezentujemy zdjęcia z archiwum Muzeum Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, które pokazują życie w stolicy we wrześniu 1939 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto