Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna na Mazowszu. Potwierdzono przypadek choroby u psa

Redakcja
Wścieklizna na Mazowszu
Wścieklizna na Mazowszu 123rf.com
Wojewódzki Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu 54. przypadku wścieklizny wśród zwierząt na terenie Mazowsza. To w ostatnim czasie pierwszy na terenie województwa potwierdzony przypadek wścieklizny u psa. Ostatnie przypadki tej niebezpiecznej choroby odnotowano w powiecie kozienickim, otwockim oraz w stołecznej dzielnicy Wawer.

Wścieklizna na Mazowszu nie odpuszcza. Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych przypadkach wykrycia tej choroby u zwierząt wolno żyjących. Po raz pierwszy od dłuższego czasu, potwierdzono wściekliznę u psa. Obecność antygenu lyssawirusa (RABV) potwierdzono u poddanego eutanazji psa z miejscowości Brzustów, w gminie Garbatka Letnisko w powiecie Kozienickim.

- Pies leczony w lecznicy weterynaryjnej został poddany eutanazji z powodu wystąpienia objawów neurologicznych. Zwłoki zostały przekazane do laboratorium. Potwierdzono zakażenie wirusem wścieklizny - powiedziała nam Sylwia Popiołek-Kobylarz z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. W ciepłe dni częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne zwierzęta mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

W 2009 r. w kraju wykryto tylko 8 przypadków wścieklizny, w tym 6 u lisów. W 2010 r. odnotowano 151 zachorowań wśród zwierząt, choć na szczęście od lat nie stwierdza się ich u ludzi. Nie należy jednak tracić czujności, ponieważ od początku roku choroba powróciła do Polski i do 8 września 2021 r. odnotowano 54 przypadki wścieklizny. 49 przypadki to lisy a pozostałe to: jenot, kot, nietoperz, sarna i pies. W związku z tym zaplanowano szczepienia ochronne lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

W ostatnich dniach przypadki wścieklizny wśród lisów odnotowano w Wawrze oraz na terenie powiatu otwockiego.

Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

We wtorek, 7 września Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 36, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. W rozporządzeniu tym za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się dodatkowo obszar obejmujący powiat wołomiński, a także dzielnice Wawer i Wesoła m. st. Warszawy.

Akcja szczepienia lisów

Przez najbliższe trzy tygodnie, w dniach od 11 września do 3 października 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Wścieklizna

Wścieklizna to choroba odzwierzęca przenoszona przez ssaki, głównie dzikie zwierzęta takie jak lisy, sarny, nietoperze czy gryzonie, która dotyka także psów i kotów. Wścieklizna jest chorobą wirusową ośrodkowego układu nerwowego, którą człowiek może zarazić się od ssaka będącego jej nosicielem.

Wścieklizna to choroba śmiertelna – zgon chorego następuje najczęściej z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Osoba zarażona wścieklizną może zarazić innych ludzi lub zwierzęta innych gatunków, dlatego personel w trakcie opieki nad chorym musi zachować wzmożone środki bezpieczeństwa.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wścieklizna na Mazowszu. Potwierdzono przypadek choroby u psa - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto