Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w Warszawie. Jest kolejny przypadek. Wprowadzono zakaz wyprowadzania psów bez smyczy

Redakcja
fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Kolejny przypadek wścieklizny pod Warszawą. Państwowy Inspektorat Weterynarii w Otwocku otrzymał wyniki badań, które potwierdziły drugi przypadek tej choroby u lisa. Do obszaru zagrożonego, na którym panuje m.in. bezwzględny obowiązek trzymania psów na smyczy włączone zostały dwie stołeczne dzielnice oraz pobliskie miejscowości. Szczegóły w artykule poniżej.

Wścieklizna w Warszawie. Psy tylko na smyczy, koty w zamknięciu

Państwowy Inspektorat Weterynarii w Otwocku otrzymał wyniki badań potwierdzające drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gmina Kołbiel, powiat otwocki). Wcześniej chorobę zdiagnozowano u lisa w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, również w powiecie otwockim. W związku drugim przypadkiem wyznaczone zostało ognisko choroby. Na wniosek Mazowieckiego Lekarza Weterynarii wydano rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny, którym objęte zostały powiaty otwocki i miński oraz część miasta stołecznego Warszawy - dzielnice Wawer i Wesoła.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz m.in. trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu - przypomina Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Ponadto na terenie zagrożonym obowiązuje również zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów oraz kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Dodatkowo zakazane są polowania i odłowy zwierząt, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. Wszystkie zwierzęta gospodarskie powinny przebywać na zamkniętych wybiegach.

O wściekliźnie

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

W rozporządzeniu przypomniano także, że W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto